ДОПИТ СВІДКІВ ТА ПОТЕРПІЛИХ ОСІБ ВІД ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ ТА ЗЛОЧИНІВ АГРЕСІЇ

М. Г. Корабель, Т. А. Павленко

Анотація


В науковій статті розглянуто питання підготовки, планування та прове-дення допиту потерпілих осіб та свідків воєнних кримінальних правопорушень, що вчиня-ються на території України в результаті повномасштабного вторгненням російської федерації.

Грубе порушення норм міжнародного права, що передбачені в положеннях Женев-ських конвенцій та Римському статуті міжнародного кримінального суду, та національного законодавства України має закінчитися притягненням винних осіб до відповідальності. Наявність доказової бази є запорукою досягнення справедливого правосуддя.

Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає певний перелік слідчих (розшукових) дій для встановлення істини по справі. На досудовому розслідуванні значна частина інформації, що є важливою в процесі доказування та перевірки, отримується під час допиту потерпілих та свідків кримінального правопорушення. Кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування, як окрема категорія воєнних злочинів та злочинів агресії, мають певну специфіку через емоційний стан осіб, що мають бути допитані.

На етапі підготовки та планування допиту необхідно зібрати інформацію про особу, що допитуватиметься, це є необхідним для встановлення психологічного контакту. Допит свідків насильницьких кримінальних правопорушень є емоційно складним, адже в більшості випадків особи були свідками знущань щодо їх рідних. Під час допиту свідків найкраще отримати інформацію що передувала злочину та події, що відбувалися після, важливо враховувати особливості професії свідків та їх можливі вади.

Допит, як одна з найважливіших процесуальних дій в розслідуванні кримінальних правопорушень, спрямований на отримання інформації про відомі допитуваній особі факти, що мають значення для встановлення істини по справі.

Інформаційно-психологічний процес спілкування осіб, котрі беруть в допиті участь обов’язково має враховувати наявність певних емоційних особливостей потерпілих та свідків насильницьких кримінальних правопорушень. Наявність фізичних та психологічних травм необхідно враховувати як під час підготовки до допита, так і в процесі його проведення. 


Ключові слова


допит, тактика допиту, слідчі (розшукові) дії, кримінальні правопо-рушення проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування, насильницькі кримінальні правопорушення, воєнні злочини, злочини агресії, Римський статут Міжна-родного кримінального

Повний текст:

PDF

Посилання


Ряшко О. В. Допит свідка та потерпілого на стадії досудового розслідування: юридично – психологічний аспект. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ №13, 2009. С. 230-236.

Шепітька В. Ю. Криміналістика. 2-ге вид., переробл. і допов. К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. 728 с.

Корабель М.Г. Психологія допиту потерпілого від насильства в сучасних умовах війни. Сучасний стан та перспективи розвитку системи запобігання та протидії домашнього насильства та насильства за ознаками статі в умовах глобальних викликів сьогодення. 2022/7/8. С.137-140. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/c.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.16

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.