ОКРЕМІ ПИТАННЯ ВИЗНАННЯ ДІТЕЙ ПОТЕРПІЛИМИ ВІД КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ ЗА ВЧИНЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

А. В. Гресь

Анотація


Метою статті є розкриття поняття «потерпілий» через призму національного законодавства, аналіз судової практики щодо визнання дітей, які стали свідками домашнього насильства, потерпілими, та запропоновано єдиний підхід у застосуванні норм матеріального закону при встановленні потерпілого від кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 Кримінального Кодексу України.

Проведено порівняння щодо тлумачення поняття «потерпілий» у кримінальному процесуальному законодавстві та нормативно-правових актах, які регулюють сімейні відносини. Проаналізовано судові рішення, постановлені судами щодо осіб за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 Кримінального Кодексу України. Вказується, що здебільшого вказаний злочин вчиняється чоловіками, а потерпілими зазвичай є жінки та діти. Також вказується на те, що домашнє насильство може бути двох видів: те, яке вчиняється по відношенню до жінки або чоловіка, які можуть і не перебувати у шлюбних відносинах між собою; насильство, яке вчиняється батьками щодо дітей, або дідами (бабами) відносно онуків та навпаки. Акцентується увага на кількості розглянутих судами справ з постановленням обвинувальних вироків щодо осіб, які вчинили домашнє насильство. Водночас автор зазначає, що проблемним залишається питання щодо визнання дітей, які стали свідками домашнього насильства, потерпілими. Так, у проаналізованих вироках встановлено, що діти, які стали безпосередніми жертвами домашнього насильства (фізичного чи психологічного) разом зі своїми матерями, які були офіційно визнані потерпілими, судами потерпілими не визнаються. Даний факт ніяк не відображається в мотивувальній чи резолютивній частині вироку. Автор зазначає про необхідність виокремлення дітей як окремої категорії потерпілих від домашнього насильства. 


Ключові слова


Стамбульська конвенція, держава, неповнолітній потерпілий, свідок, насильство, домашнє насильство, протидія домашньому насильству, кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я, кримінальне провадження, судове рішення, вирок.

Повний текст:

PDF

Посилання


Марина Семенова. України ратифікувала Стамбульську конвенцію: що зміниться? URL: https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/212514_ukrana-ratifkuvala-stambulsku-konventsyu-shcho-zmnitsya

Барко В.В. Напрями та засоби протидії домашньому насильству (за результатами вивчення зарубіжного досвіду). Матеріали міжнародної науково-практичної конференції Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики (Київ, 3 червня 2021). Київ, 2021, стор. 18-23.

Єсімов С.С. Державна політика України у сфері реалізації прав та інтересів неповнолітніх. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики (Київ, 3 червня 2021). Київ, 2021,стор. 44-46.

Корабель М.Г. Правові аспекти визначення потерпілого в кримінальному праві і процесі. URL: https://dspace.onua.edu.ua/ server/ api/core/bitstreams/b6b37459-9033-4415-8daf-f5dfc109e035/content

Кримінальний кодекс України від 01.04.2001 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text

Моніторинг ситуації реагування системи правосуддя на вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі: 2019, 62 сторінки. URL:https://la-strada.org.ua/download/monitoryng-sytuatsiyi-reaguvannya-systemy-pravosuddya-2019

Звіт "Домашнє насильство в Україні: реагування в умовах війни (І півріччя 2022 року)", підготовлений Аналітичним центром ЮрФем URL: https://jurfem.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/8F.docx-2.pdf

Бутко В.В. Психологічний аспект у роботі з дітьми, які стали жертвами насильства. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики (Київ, 3 червня 2021). Київ, 2021, стор. 35-38.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.18

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.