Анотація
У статті розглядається поняття та завдання обшуку. Підкреслюється, що обшук є однією з важливих слідчих (розшукових) дій, яка дозволяє отримати доказову інформацію у кримінальному провадженні. Зазначається, що обшук у кримінальних провад-женнях, пов’язаних з незаконним обігом криптовалюти є складною слідчою (розшуковою) дією, яка має свої особливості. Автори приходить до висновку, що обшук у кримінальних провадженнях вказаної категорії потребує ретельної підготовки слідчих, яка полягає у розроблені покрокового плану дій. Розглядаються проблеми вилучення в ході проведення обшуку незаконно здобутої криптовалюти. Авторами підкреслюється, що з точки зору криміналістичної тактики, вилучення криптоактивів необхідно проводити із залученням працівників Департаменту кіберполіції Національної поліції України та спеціалістів у сфері комп’ютерних технологій. Зазначається, що на теперішній час відсутні типові тактичні та методичні рекомендації проведення обшуку у кримінальних провадженнях даної категорії. У статті пропонуються практичні рекомендації, методика вилучення незаконно здобутої криптовалюти. Відзначається, що перш за все вилучаються електронні носії інформації (персональні комп’ютери, flash-карти, апаратні криптогаманці), предмети та документи, які можуть зберігати відомості про seed-фразу або фразу відновлення для створення резервної копії криптогаманців. Підкреслено про необхідність створення центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, що буде здійснювати державну політику у сфері уп-равління незаконно здобутою криптовалютою. Автори приходить до висновку, що вирі-шення проблемних питань, пов’язаних із проведенням обшуку та вилученням криптоактивів потребує чіткого врегулювання у кримінальному процесуальному законодавстві.
Ключові слова
обшук, кримінальні правопорушення, пов’язані з незаконним обігом криптовалюти, комп’ютерні злочини, криптовалюта, криптоактив, віртуальний актив, блокчейн, криптогаманці, аналітичні інструменти, вилучення криптовалюти
Посилання
Гловюк І.В. Проблемні питання забезпечення належної правової процедури обшуку (у розрізі новел КПК України). Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2018. No14. С. 141-149.
Криптогаманці: Огляд видів і як обрати ідеальний для вас. URL: https://drukarnia.com.ua/articles/kriptoga manci-vidi-ta-yakii-vibrati-4Abao#heading-2-951.
Паперовий гаманець для криптовалют. URL: https://fullcartridge.com.ua/uk/blog/crypto-paper-wallet/.
Які бувають гаманці для криптовалют? URL: https://blog.whitebit.com/uk/types-of-crypto-wallets/.
Що таке приватний ключ: пояснюємо простими словами? URL: https://blog.whitebit.com/uk/what-is-a-private-key-in-crypto/#heading-0.
Що таке приватний ключ/seed-фраза. URL: https://www.okx.com/ua/ help/ what-is-a-private-key-seed-phrase.
Seed-фраза або Фраза Відновлення: все, що вам потрібно знати. URL: https://trusteeglobal.com/academy/seed-fraza-abo-fraza-vidnovlennya-vse-shho-vam-potribno-znaty/.
Що таке сід-фраза і чому вона важлива? URL: https://blog.whitebit.com/uk/what-is-a-seed-phrase/.
Мовчан А. В., Козій В.В. Основи розс-лідування злочинів щодо незаконного заволодіння криптовалютою. Наука і правоохорона. 2022. № 4. С. 178-188.