ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ ОБШУКУ У КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕННЯХ, ПОВ’ЯЗАНИХ З НЕЗАКОННИМ ОБІГОМ КРИПТОВАЛЮТИ: СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ТАКТИЧНОГО ТА ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ

Д. О. Гресь

Анотація


У статті розглядається поняття та завдання обшуку. Підкреслюється, що обшук є однією з важливих слідчих (розшукових) дій, яка дозволяє отримати доказову інформацію у кримінальному провадженні. Зазначається, що обшук у кримінальних провад-женнях, пов’язаних з незаконним обігом криптовалюти є складною слідчою (розшуковою) дією, яка має свої особливості. Автори приходить до висновку, що обшук у кримінальних провадженнях вказаної категорії потребує ретельної підготовки слідчих, яка полягає у розроблені покрокового плану дій. Розглядаються проблеми вилучення в ході проведення обшуку незаконно здобутої криптовалюти. Авторами підкреслюється, що з точки зору криміналістичної тактики, вилучення криптоактивів необхідно проводити із залученням працівників Департаменту кіберполіції Національної поліції України та спеціалістів у сфері комп’ютерних технологій. Зазначається, що на теперішній час відсутні типові тактичні та методичні рекомендації проведення обшуку у кримінальних провадженнях даної категорії. У статті пропонуються практичні рекомендації, методика вилучення незаконно здобутої криптовалюти. Відзначається, що перш за все вилучаються електронні носії інформації (персональні комп’ютери, flash-карти, апаратні криптогаманці), предмети та документи, які можуть зберігати відомості про seed-фразу або фразу відновлення для створення резервної копії криптогаманців. Підкреслено про необхідність створення центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, що буде здійснювати державну політику у сфері уп-равління незаконно здобутою криптовалютою. Автори приходить до висновку, що вирі-шення проблемних питань, пов’язаних із проведенням обшуку та вилученням криптоактивів потребує чіткого врегулювання у кримінальному процесуальному законодавстві.

Ключові слова


обшук, кримінальні правопорушення, пов’язані з незаконним обігом криптовалюти, комп’ютерні злочини, криптовалюта, криптоактив, віртуальний актив, блокчейн, криптогаманці, аналітичні інструменти, вилучення криптовалюти

Повний текст:

PDF

Посилання


Гловюк І.В. Проблемні питання забезпечення належної правової процедури обшуку (у розрізі новел КПК України). Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2018. No14. С. 141-149.

Криптогаманці: Огляд видів і як обрати ідеальний для вас. URL: https://drukarnia.com.ua/articles/kriptoga manci-vidi-ta-yakii-vibrati-4Abao#heading-2-951.

Паперовий гаманець для криптовалют. URL: https://fullcartridge.com.ua/uk/blog/crypto-paper-wallet/.

Які бувають гаманці для криптовалют? URL: https://blog.whitebit.com/uk/types-of-crypto-wallets/.

Що таке приватний ключ: пояснюємо простими словами? URL: https://blog.whitebit.com/uk/what-is-a-private-key-in-crypto/#heading-0.

Що таке приватний ключ/seed-фраза. URL: https://www.okx.com/ua/ help/ what-is-a-private-key-seed-phrase.

Seed-фраза або Фраза Відновлення: все, що вам потрібно знати. URL: https://trusteeglobal.com/academy/seed-fraza-abo-fraza-vidnovlennya-vse-shho-vam-potribno-znaty/.

Що таке сід-фраза і чому вона важлива? URL: https://blog.whitebit.com/uk/what-is-a-seed-phrase/.

Мовчан А. В., Козій В.В. Основи розс-лідування злочинів щодо незаконного заволодіння криптовалютою. Наука і правоохорона. 2022. № 4. С. 178-188.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.19

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.