СПРОЩЕНІ ПРОВАДЖЕННЯ ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА

О. В. Циркуненко

Анотація


Метою даної статті є характеристика особливостей розгляду цивільних справ в порядку спрощених проваджень та удосконалення цих процедур завдяки можливому застосуванню дискреційних повноважень суду. Автор наголошує, що реформування судової системи як необхідна умова вступу до ЄС повинна набути нового змістового навантаження щодо проведення фундаментальних незворотніх реформ судової влади, правосуддя, свободи і безпеки. Право на доступ до правосуддя, право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом, в розумні строки, право на ефективний засіб захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересів фізичної особи, права та інтересу юридичної особи, інтересів держави є концептуальними засадами здійснення правосуддя, неухильне виконання яких та запровадження в усіх судових процедурах буде свідчити про виконання завдань основного етапу реформи. В контексті виконання конвенційних стандартів судового захисту прав та свобод людини і громадянина особливого значення набувають спрощені провадження як гарантія своєчасного поновлення порушеного права, яка досягається завдяки стислим строкам та спрощеній процедурі розгляду справи. Автор зосереджує увагу на розкритті поняття, ознак, видів спрощених проваджень, надає аналіз їх спільних рис та відмінностей. Автор робить висновок, що в якості подальшого вдосконалення спрощених процедур розгляду справ в цвіль- ному судочинстві доцільним є запровадження правил ефективного судочинства, які базуватимуться на дискреційних повноваженнях суду. Ці Правила сприятимуть досягнення найбільшої ефективності судочинства через оперативність, скорочення строків розгляду справ, передбачуваність, зрозумілість і прозорість відправлення правосуддя, ефективному використанню ресурсів, процесуальній економії та запровадженню транспарентності правосуддя.

Ключові слова


спрощені процедури, цивільне судочинство, спрощене позовне провадження, наказне провадження.

Повний текст:

PDF

Посилання


Судова реформа буде оцінюватися в першу чергу у подальших переговорах про вступ України до ЄС – переговорна рамка, документ/ URL:https://sud.ua/uk/news/ publication/ 304311-sudebnaya-reforma-budet-otsenivatsya-v-pervuyu-ochered-v-dalneyshikh-peregovorakh-o-vstuplenii-ukrainy-v-es-peregovornaya-ramka-dokument.

Конституція України : Закон України від 28 червня 1996 р. №254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254.

Європейська конвенція з прав людини. URL:: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004.

URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015.

Міжнародний пакт про громадянські і політичні права. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043.

Зуб О. Ю. Спрощене провадження як модель цивільного судочинства. Проблеми законності: 2015. Вип. 131. С. 62–70. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pz_2015_131_9.

Висновок № 6 (2004) Консультативної ради європейських суддів про справедливий суд у розумні строки та роль судді в судових процесах з урахуванням альтернативних засобів вирішення спорів. м. Страсбург, 24 листопада 2004 р. С. 6–37. URL:https://rm.coe.int/%20native/1680701805.

Васильєва-Шаламова Ж.В., Лисак О.О. Поняття та характерні ознаки спрощеного провад-ження як виду процесуального провадження. Юридичний науковий електронний журнал: 2022. Вип.4. С.110-114. URL: http://lsej.org.ua/4_2022/23.pdf.

Цивільний процесуальний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text.

Навроцька Ю.В. Заочний розгляд справи в цивільному процесі України: дис. … канд. юрид. наук. Львів, 2008. 207 с.

URL: https://verdictum.ligazakon.net/document/108786798.

URL: https://sud.ua/uk/news/blog/312578-pravila-organizatsiyi-efektivnogo-sudochinstva-vprovadzhennya-yevropeyskoyi-praktiki-v-ukrayinski-realiyi-vidpravlennya-pravosuddya




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.23

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.