ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ПРАЦІВНИКІВ ВІД МОБІНГУ: НОВЕЛИ УКРАЇНСЬКОГО ЗАКОНОДАВСТВА

О. О. Коваленко

Анотація


Метою статті є характеристика правового захисту від мобінгу, що становить зміст новел чинного трудового законодавства України, окреслення проблем, які виникають на практиці щодо боротьби з мобінгом та надання рекомендацій щодо їх вирішення. Констатується, що українські законодавці, прагнучи виконання нашою державою своїх міжнародних зобов’язань, здійснили потужну роботу щодо підготовки нормативно-правової бази з вирішення проблеми мобінгу. З метою створення дієвої системи правового захисту працівників від різних форм проявів психологічного тиску та дискримінації на робочому місці, були здійснені масштабні реформи у сфері трудового права. Мова йде взагалі про запровадження такої правової конструкції як «мобінг (цькування)» та, відповідно, «заборона мобінгу (цькування)». Робиться висновок, що ці реформи були спрямовані не лише на попередження та припинення випадків мобінгу (цькування), але й на створення правових умов для відновлення порушених прав постраж-далих від мобінгу (цькування) працівників. Зокрема, було впроваджено правові механізми, які гарантують доступ до правового захисту, включно з можливістю отримання компенсації, а також які забезпечують підвищення обізнаності працівників і роботодавців щодо сутності та наслідків мобінгу (цькування).
Таким чином, Україна не лише розпочала імплементовувати міжнародні стандарти у сфері правового захисту від мобінгу (цькування) працівників, але й зреагувала на сучасні запити працівників, які потерпають від мобінгу. Відповідно, можна сказати, що правові засади протидії та боротьби з мобінгом в Україні закладено. Але протидія мобінгу має розумітися саме як частина обов’язку роботодавця створити безпечні і здорові умови праці, як елемент системи охорони праці. Саме тоді можна буде сформувати систему запобігання та протидії цьому негативному явищу і створити ефективний комплекс заходів боротьби з ним. Також справа вирішення проблем мобінгу знаходиться і у практичній площині, яка б застосувала існуючі норми на захист працівників. Звичайно, в даному випадку багато залежить від самих працівників, від їх готовності скористатися існуючими правовими нормами для свого захисту. Але, безперечно, без державної допомоги тут не обійтись і, вочевидь, дозвіл Держпраці інспектування підприємств, установ, організацій щодо проведення перевірок вчинення мобінгу став би істотним кроком у вирішенні проблем боротьби з мобінгом.


Ключові слова


мобінг, трудові відносини, працівник, роботодавець, професійна придатність, честь, гідність, ділова репутація, гендерна рівність, психологічний тиск, економічний тиск, судове рішення

Повний текст:

PDF

Посилання


Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони: Угода, Міжнародний документ від 27.06.2014 р. https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/984_011#Text.

Українцям дозволять офіційно «скаржитись» на роботодавців: про що йдеться. РБК-Україна. 21 червня 2021 р. URL: https://www.rbc.ua/rus/news/ ukrayintsyam-dozvolyat-ofitsiyno-skarzhitis-1718983182.html.

Міхайліна Т.В., Амелічева Л.П. Новели юридичної відповідальності за мобінг у контексті прав людини на особисте життя та належні безпечні і здорові умови праці. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. Серія економічна. Серія юридична. 2023. Випуск 36. С. 225-223.

Гончарук В.В. Протидія мобінгу в трудових правовідносинах. Вісник ХНУВС.2020. №3 (90). С. 70-77. URL: https://dspace.univd.edu.ua/ server/api/core/ bitstreams/696a6ef7-09b9-4060-ac91-d270d0f811c7/content.

Колєснік Т.В. Сучасні підходи до запобіганя мобінгу у трудових відносинах. Правовий часопис Донбасу. 2019.№3 (68) С. 65-72. URL: https://ljd.dnuvs.in.ua/wp-content/uploads/2022/01/8-kol%D1%94snik.pdf,

Кухар К.О. Запобігання та протидія мобінгу у трудових відносинах: нормативно-правове забезпечення в України. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». 2024. №1. С. 308-312.

Олендарьов О.В. Щодо відповідності законодавства України з питань заборони дискримінації у сфері праці та одного з її проявів – мобінгу до acquis ЄС: проблеми вдосконалення механізму захисту порушених трудових прав працівника. Збірник наукових праць Харківського національного університету ім. Г.С. Сковороди «Право». Х. 2024. Вип.39. С. 101-108.

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу. Постанова Верховної Ради України від 19 червня 2024 р. № 3834-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/ 3834-20#Text.

Кодекс законів про працю України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.28

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.