ЄВРОПЕЙСЬКІ МОДЕЛІ СОЦІАЛЬНОГО ДІАЛОГУ В КОНТЕКСТІ ФОРМУВАННЯ ОРІЄНТИРІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ СОЦІАЛЬНОГО ДІАЛОГУ В УКРАЇНІ
Анотація
Метою статті є характеристика європейських моделей соціального діало-гу в контексті формування орієнтирів для створення ефективної системи соціального діалогу в Україні. Автор зазначає, що на сьогоднішній день значно актуалізувались питання соціаль-ного діалогу в Україні у контексті сталого розвитку. Адже в рамках Угоди про асоціацію Україна прийняла зобов’язання не тільки сприяти виконанню цілей сталого розвитку, але й сприяти виконанню, погоджених на міжнародному рівні, політичних програм у сферах зайнятості та соціальної політики.
Соціальний діалог для України має велике значення, оскільки саме за допомогою ефективної системи соціального діалогу можна вирішувати питання забезпечення та реалізації соціальних гарантій, забезпечення рівності, регулювання нестандартних форм зайнятості, впровадження європейських стандартів тощо. Соціальний діалог залишається вважливим і в умовах оголошеного воєнного стану в Україні. Це пояснюється набуттям особливої актуальності проблем захисту прав, в тому числі соціальних та трудових.
Автор звертає увагу на те, що від початку повномасштабного вторгнення росії для України постійно з’являються нові виклики. Євроінтеграційні процеси відбуваються в умовах формування інших пріоритетних завдань. Проте, соціальний діалог залишається важливим інструментом впровадження європейських стандартів у сфері трудового права, що є одним із ключових завдань на шляху до євроінтеграції України. Ані воєнний стан, ані глобальні виклики не гальмують процеси впровадження ефективної системи соціального діалогу в Україні.
На підставі аналізу європейських моделей соціального діалогу автор робить висновок про необхідність врахування європейського досвіду для впровадження ефективної системи соціального діалогу. При цьому в умовах набуття соціальним діалогом рис транснаціональ-ного характеру важливим є врахування реалій суспільного розвитку у світі та чинників, що здійснюють зовнішній вплив на соціальну та економічну стабільність.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Перетворення нашого світу: Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2023 року. URL: https://www.undp.org/
Про Цілі сталого розвитку України на період до 2023 року. Указ Президента України №722/2019 від 30.09.2019р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/722/2019#Text
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європей-ським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.
Метод самооцінки інституцій соціального діалогу – МСО ІСД Міжнародне бюро праці. Женева: МОП, 2021. 5. Головань Т.Г. Значення соціального діалогу для забезпечення сталого розвит-ку України. URL: https://er.dduvs.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/13492/1/80_11.04. pdf#page =54
Соціальний діалог як елемент забезпечення сталого розвитку. URL: https://bureau.in.ua/index.php/news-archive-2014/news-archive-2014-12/79-blog/126-sotsialnij-dialog-yak-instrument-zabezpechennya-stalogo-rozvitku
На базі Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося обговорення стану та розвитку соціального діалогу в Україні в умовах війни. URL: https://komspip.rada.gov.ua/news/main_news/75926. html?fbclid =IwAR2t2MShEqhyBPiL5otD19zanUCd4j5PvZCP5fzbJdxo0sXEXTaeeXfGYhg
Кудряченко А.І. Соціальне партнерство: європейській досвід і Україна. URL: https://elibrary. ivinas. gov.ua/5/1.pdf
Іваницька С.Б., Галайда Т.О. Європейські моделі соці-ального діалогу та передумови їх запровадження в Україні. URL: https://www.researchgate.net/ publication/294733396 10. Громадська Н. А. Соціальний діалог: навч. пос. Миколаїв: ЧДУ ім. П. Моги-ли, 2012.
Даниліна Ю.С. Правове регулювання соціального діалогу в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 - Трудове право; право соціального забезпечення / Даниліна Ю.С. Донецький юридичний інститут МВС України. – Кривий Ріг, 2018. – 20 с.
Ждан М.Д. Щодо правового регулювання соціального діалогу в Україні. Актуальні проблеми трудового законодавства, законодавства про державну службу та службу в правоохоронних органах : матеріали VIІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Харків, 16 листопада 2018 р.) ; за заг. ред. К.Ю. Мельника. – Х.: ХНУВС, 2018. – С.143-145.
Міщук М.О. Проблеми правового регулювання соціального партнерства у трудовому праві України: дис. … д-ра юрид. наук 12.00.05 / Київський національній ун-т імені Тараса Шевченка. Київ, 2015. 428 с.
Трюхан О.А. Організаційно-правові форми соціального діалогу у сфері праці: дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Одеська національна юридична академія. Одеса, 2006. 200 с.
Чанишева Г.І. Соціальний діалог у сфері праці як один з основних принципів трудового права: Часопис цивілістики. 2017. Вип. 27. С. 162–166.
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.29
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.