ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА ЯК НОВА РЕАЛЬНІСТЬ: ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ДЛЯ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПРАЦІВНИКІВ
Анотація
Статтю присвячено проблемним питанням соціального захисту науково-педагогічних працівників та державних службовців, з нестандартною формою зайнятості, а саме – дистанційною. Зауважено, що стандартна форма зайнятості – з виконанням роботи за місцем розташування роботодавця – стала неможливою, оскільки в умовах пандемії та подальшої збройної агресії несла загрозу для життя і здоров’я працівників. Відзначено, що діяльність науково-педагогічних працівників та державних службовців має певні вимоги, зокрема, високу відповідальність, обов'язковість постійної комунікації та специфічний рівень навантаження. Проте в умовах дистанційної роботи ці особливості можуть перетворитися на додаткові ризики для працівників, що потребують особливого підходу у забезпеченні соціального захисту. Наголошено на важливості оцінки того, наскільки існуючі норми соціального захисту відповідають потребам означених категорій працівників і які зміни можуть бути впроваджені для їх ефективного захисту у нових реаліях сьогодення.
Досліджено та проаналізовано законодавчі акти, підзаконні нормативно-правові акти у сфері дистанційної праці взагалі та науково-педагогічних працівників і державних службовців зокрема. Встановлено, що кожен працівник, робота якого відбувається у дистанційному режимі, має самостійно визначити своє робоче місце та, відповідно, несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на своєму робочому місці. Але, разом з тим, не у кожного працівника є об’єктивна можливість забезпечити такі умови, оскільки обладнання тощо здебільшого купується ним за власний кошт. Тож в законодавстві слід передбачати механізм компенсації або забезпечення відповідним обладнанням, оскільки це є частиною соціального захисту, спрямованого на збереження здоров’я працівників. Зауважено, що дистанційна робота також несе ризик порушення норм робочого часу та часу відпочинку, що в свою чергу може тягнути за собою загрози здоров’ю працівників. Застережено про можливе неоформлення у разі хвороби листка непрацездатності, оскільки дистанційна робота не вимагає слідування до місця роботи і, відповідно, може бути виконана у будь-який час і за будь-якого стану здоров’я.
Підсумовано, що соціальний захист означених вище категорій працівників в умовах дистанційної роботи вимагає окремого підходу, адже традиційні норми, розроблені для офлайн-середовища, не завжди відповідають реаліям дистанційної роботи.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Закон України від 30 березня 2020 року № 510-ІХ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-20#Text.
Кодекс законів про працю України: Закон України № 322-VIII від 10.12.1971 р. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/322-08/page5#Text
Сімутіна Я. Дистанційна праця в умовах карантину: спроба правового врегулювання. Судово-юридична газета. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/166599-distantsiyna-pratsya-v-umovakh-karantinu-sproba-pravovogovregulyuvannya.
Коваленко О.О. Надомна робота і дистанційна робота: методологічний аспект розмежування понять нетрадиційних форм організації праці. Актуальні проблеми інноваційної економіки та права. 2024. № 2. С. 15-19.
Про освіту. Закон України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text.
Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану. Лист міністерства освіти і науки України від 07.03.2022 № 1/3378-22. URL: https://mon.gov.ua/ ua/npa/pro-praktiku-zastosuvannya-trudovogo-zakonodavstva-u-galuzi-osviti-i-nauki-pid-chas-diyi-pravovogo-rezhimu-voyennogo-stanu.
Роз'яснення щодо організації робочих процесів під час запобігання поширенню в Україні коронавірусу COVID-19. Прес-служба Мінекономіки від 12.03.2020 р. URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang= ukUA&id=60dba365-7843-4147-b4a7-df0328caeca2&title=RoziasnenniaSchodoOrganizatsii RobochikhProtsesiv PidChasZapobiganniaPoshirenniuVUkrainiKoronavirusuCovid19.
Типові правила внутрішнього службового розпорядку. Затверджені наказом Національного агентства України з питань державної служби 03.03.2016 № 50. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0457-16#Text
Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану. Постанова Кабінету міністрів України від 12 квітня 2022 р. № 440. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/440-2022-%D0%BF#Text
Про охорону праці. Закон України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ. URL: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/440-2022-%D0%BF#Text
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.34
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.