РОЛЬ СУДДІ У ВІДНОВНОМУ ТА КАРАЛЬНОМУ ПРАВОСУДДІ КРІЗЬ ПРИЗМУ ПОРІВНЯЛЬНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ОСТАННІХ У СУЧАСНИХ СУДОВИХ СИСТЕМАХ

М. М. Клемпарський

Анотація


Метою статті є визначення ролі судді у відновному та каральному правосудді крізь призму порівняльної ефективності останніх у сучасних судових системах. У статті досліджується дихотомія між каральним і відновним правосуддям у сучасних судових системах. Каральне правосуддя, зосереджене на покаранні та стримуванні, наголошує на відповідальності через ув'язнення або штрафи, що має на меті зміцнити суспільні норми та запобігти майбутнім правопорушенням. На противагу цьому, відновне правосуддя надає пріоритет зціленню та примиренню, сприяючи процесу співпраці за участю жертв, правопорушників та громади з метою відшкодування шкоди та сприяння реінтеграції. У статті також розглядається інтеграція відновних практик у каральну систему, досліджуючи, як гібридні підходи можуть збалансувати відплату та реабілітацію. Це особливо актуально для України, де ініціативи відновного правосуддя, такі як програма реабілітації неповнолітніх, з'являються поряд з укоріненими каральними нормами. Правові рамки, такі як Кримінально-процесуальний кодекс України 2012 року, включають елементи примирення та компенсації, що свідчить про зсув у бік інклюзивності в процесах правосуддя. Виклики на шляху гармонізації цих моделей включають ресурсні обмеження, культурний опір і потребу в кваліфікованих фахівцях для медіації відновлювальних процесів. Незважаючи на ці перешкоди, стаття виступає за збалансований судовий підхід, який поєднує сильні сторони обох систем, наголошуючи на справедливості, задоволенні потерпілих та довгостроковій суспільній гармонії. У ній підкреслюється трансформаційний потенціал відновного правосуддя, що дозволяє переосмислити традиційні уявлення про правосуддя, закликаючи до подальших правових реформ та суспільної підтримки для його впровадження. Робиться висновок, що суддя виконує ключову роль у правосудді незалежно від моделі останнього - відновної чи каральної. Його трудова функція полягає у здійсненні правосуддя як такого. Однак, у каральному правосудді суддя виступає фігурою, яка забезпечує дотримання процесуальних норм та реалізацію принципів невідворотності покарання. Його основним завданням є винесення справедливого рішення, що ґрунтується на встановленні вини та визначенні міри покарання відповідно до закону. У цьому процесі суддя переважно зосереджується на доказовій базі, формальних критеріях та юридичних аргументах. У свою чергу, у відновному правосудді суддя грає більш гуманістичну роль. Його увага, переважно, приділяється примиренню сторін, відшкодуванню завданої шкоди та соціальній реабілітації як потерпілого, так і правопорушника. Суддя виступає швидше за все фасилітатором, який сприяє діалогу між сторонами та заохочує до добровільного вирішення конфлікту. Його роль тут менш формальна і більше спрямована на досягнення справедливості через порозуміння та компроміс.


Ключові слова


суддя, трудова функція, посада судді, гарантії, орган державної влади, cудова система, судочинство, відновне правосуддя, каральне правосуддя, примирення, правова реформа, гібридні моделі правосуддя.

Повний текст:

PDF

Посилання


Відновне правосуддя: що це і як це працює?. Юридичний факультет ЧНУ ім. Юрія Федьковича. URL: https://law.chnu.edu.ua/vidnovne-pravosuddia-shcho-tse-i-yak-tse-pratsiuie/.

Victim-Offender Mediation. Restorative Justice 101. URL: https://restorativejustice101.com/victim-offender-mediation/.

Umbreit M. S., Coates R. B., Vos B. Restorative Justice Dialogue: Evidence-Based Practice. Willan Publishing. 2006. P. 1–16.

Дубовик О. І. Теоретико-правові аспекти відновного правосуддя. Право і громадянське суспільство. 2015. № 2. С. 4–17. URL: http://lcslaw.knu.ua/index.php/item/211-teoretyko-pravovi-aspekty-vidnovnoho-pravosuddya dubovyk-o-i

Maxwell G., Morris A. Family, Victims and Culture: Youth Justice in New Zealand. Social Policy Agency and the Institute of Criminology.1993. 228 p.

Latimer J., Dowden C., & Muise D. The Effectiveness of Restorative Justice Practices: A Meta-Analysis. The Prison Journal, 2005. 85(2), 127–144.

Khmelevska N. V. DIALECTIC OF THE DEVELOPMENT OF RESTORATIVE JUSTICE. Herald of criminal justice. 2021. No. 3-4. P. 59–67. URL: https://doi.org/10.17721/2413-5372.2021.3-4/59-67.

Sorsby A., Robinson G., Shapland J. Restorative Justice in Practice: Evaluating What Works for Victims and Offenders. Willan Publishing, 2011. 240 p.

Меркулова В.О.Функції адвокатури та відновне правосуддя: проблеми співвідношення. Південноукраїнський правничий часопис. 2023. № 3. С. 96-101.

Відновне правосуддя - Wikiwand. Wikiwand - Wikipedia, and beyond. URL: https://www.wikiwand.com/uk/articles/Відновне_правосуддя.

Duff R. A. Punishment, Communication, and Community (Studies in Crime and Public Policy). Oxford University Press, USA, 2000. 272 p.

Garland D. Culture of Control: Crime and Social Order in Contemporary Society. University of Chicago Press, 2012. 336 p. 13. Реформа світогляду. Відновне правосуддя: шлях розвитку – партнерство та комунікація - Юридична Газета. Юридична газета – онлайн версія. URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/ mediatsiya/reformasvitoglyadu-vidnovne-pravosuddya-shlyah-rozvitku--partnerstvo-ta-komunikaciya.html.

Храпицька, М. О. Відновне правосуддя як альтернатива каральному підходу: дипломна робота магістра. Одеса, 2021. 104 с.

Кримінальний процесуальний кодекс України : Кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI : станом на 21 листоп. 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.

Ukraine | World Prison Brief. World Prison Brief | an online database comprising information on prisons and the use of imprisonment around the world. URL: https://www.prisonstudies.org/country/ukraine.

Strengthening the judiciary in Ukraine: Progress and challenges. Council of Europe. 2022.URL: https://rm.coe.int/ukraine-2020-en/1680a85ca0.

Basic principles on the use of restorative justice programmes in criminal matters. United Nations Office on Drugs and Crime. URL: https://www.unodc.org/pdf/criminal_justice/Basic_Principles_on_the_use_of_Restorative_Justice_Programs_in_Criminal_Matters.pdf. 19. Directive - 2012/29 - EN - EUR-Lex. EUR-Lex – Access to European Union law – choose your language. URL: https://eur-lex.europa.eu/legalcontent/EN/TXT/?uri=celex:32012L0029.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2024.40.39

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.