ПРАВОВИЙ СТАТУС ЖІНКИ У ШЛЮБІ В СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ ТА СУЧАСНІЙ ПРАВОВІЙ СИСТЕМІ УКРАЇНИ

О. М. Пономаренко, К. О. Мешкова

Анотація


"Правовой статус женщины у шлюбі в Стародавньому Римі та сучасній правовій системі України" досліджує еволюцію правового становища жінки у шлюбі від Стародавнього Риму до сучасної України. У статті розглядається, як історичні правові системи впливали на сучасні норми та принципи рівності прав та обов'язків жінок і чоловіків у сім'ї. Автори аналізують правовий статус жінки в Стародавньому Римі, де вона була практично безправна, і порівнюють його із сучасним українським законодавством, яке повністю відповідає міжнародним стандартам рівності. Особлива увага приділяється змінам у правовому становищі жінки в римській правовій системі, включно з переходом від шлюбу cum manu до шлюбу sine manu, що дало змогу жінкам зберігати правовий і соціальний зв'язок зі своєю кровною сім'єю і не потрапляти під владу чоловіка. У статті також розглядаються сучасні правові норми України, які забезпечують рівність прав та обов'язків подружжя, майнову незалежність жінки та захист її прав у шлюбі та сім'ї. У результаті дослідження автори дійшли висновку, що принцип рівності прав жінки і чоловіка, який бере початок у римському праві, набув свого розвитку в сучасній правовій системі України, яка відповідає міжнародним стандартам у сфері рівності жінки і чоловіка та забороні на дискримінацію за статевою приналежністю. Важливою гарантією незалежності жінки та її правового становища в суспільстві та сім'ї є її здатність бути самостійним власником майна. Сімейне законодавство України, передбачаючи презумпцію спільності майна, нажитого під час шлюбу (фактичного сімейного союзу), право на аліменти після розлучення, закріплює правило щодо розв'язання всіх питань у сім'ї за взаємною згодою та право на договірне регулювання сімейних відносин, тим самим забезпечуючи незалежність жінки та рівність її прав із чоловіком.


Ключові слова


шлюб, сім’я, правове регулювання, рівність, гарантії, право спільної сумісної власності, договірне регулювання, фактичний сімейний союз, аліменти, розірвання шлюбу, заборона дискримінації

Повний текст:

PDF

Посилання


Основи римського приватного права: Підручник/ В І. Борисова, Л. М. Баранова, М. В. Домашенко та ін.; За заг. ред. В. І. Борисової та Л. М. Баранової. Х. Право. 2008. 244 с.

Казанцев Л. Н. Въ связи съ историческими формами римскано брака. Періодъ языческій. Историко-юридическое изследованіе. Кіевъ. 1892.

Харитонов Є. О., Харитонова О. І. Національний менталітет та регулювання сімейних відносин. Спогоди про Людину, Вченого, Науковця (до 60-річчя від Дня народження професора І. В. Жилінкової). За заг. ред. Р. О. Стефанчука. Харків. Право. 2019. 288 с.

Матвєєв Г. К. Вибране/упоряд. В. І. Кисіль. К: Україна. 2008. 600с.

Боднар Т. В. Принципи сімейного права. Спогоди про Людину, Вченого, Науковця (до 60-річчя від Дня народження професора І. В. Жилінкової). За заг. ред. Р. О. Стефанчука. Харків. Право. 2019. 288 с.

Менджул М. Принципи сімейного права (сутність та проблеми застосування). Ужгород. Видавництво Олександри Гаркуші. 2019. 420 с. С. 214.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.06

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.