ОКРЕМІ ПИТАННЯ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОГРАМИ ВІДНОВНОГО ПРАВОСУДДЯ ЗА УЧАСТЮ НЕПОВНОЛІТНІХ, ЯКІ Є ПІДОЗРЮВАНИМИ, ОБВИНУВАЧЕНИМИ У ВЧИНЕННІ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ
Анотація
У статті розкрито важливі правові аспекти реалізації програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, що відбувається на основі системи надання безоплатної правової допомоги. Автори проаналізували міжнародні документи, зокрема Рекомендацію CM/Rec(2018)8 та Рекомендацію № R(99)19 Ради Європи, Закон України «Про медіацію», Порядок реалізації пілотного проекту. «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, підозрюваних або обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення» та дослідження науковців з державно-правове регулювання відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними чи обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення. Автори досягли поставленої мети, з’ясували окремі питання правового регулювання відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, зокрема такого як медіація, надали рекомендації щодо застосування процедури медіації та її правового характеру. регулювання. Визначено підстави та порядок застосування процедури медіації, порядок складання доручення, договору та угоди зі сторонами медіації. За результатами дослідження авторами запропоновано законодавчо визначити «комедія», зокрема, у Порядку реалізації пілотного проекту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими». про вчинення кримінального правопорушення». З метою формування єдиної практики використаннятакого виду медіації, як комедія, автори рекомендували у разі множинності учасників медіації – неповнолітніх оформляти довіреності одночасно на двох медіаторів. При цьому в довіреності повинні бути вказані всі неповнолітні особи – учасники медіації, у такому випадку медіатори підписують договір з усіма учасниками медіації та угоди окремо між кожною неповнолітньою особою та потерпілим.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Землянська В. В. Відновне правосуддя в кримінальному процесі України : навч. посіб. Київ : Видав. Захаренко В. О., 2008. 200 с.
Закірова С. Ювенальна юстиція в Україні: проблеми, перспективи. Центр досліджень соціальних комунікацій НБУВ. URL:http://nbuviap.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2734:yuvenalnayustitsiya-v-ukrajini&catid=8&Itemid=350
Мурзановська А. В. Відновне правосуддя: окремі методологічні аспекти досліджень правового регулювання та практики застосування в Україні. Видавничий дім «Гельветика», 2021. Т. 2. С. 288-291.
Головко О. М. Право на інформацію щодо альтернативних методів вирішення спорів. Інформація і право. 2019. No1(28). С. 144-151. URL: http://ippi.org.ua/sites/default/files/18_5.pdf.
Рекомендація CM/Rec(2018)8 Комітету міністрів державам-членам стосовно відновного правосуддя у кримінальних справах (Ухвалено Комітетом міністрів 3 жовтня 2018 року на 1326-му засіданні заступників міністрів) https://www.probation.gov.ua/wp-content/uploads/2019/20188-97.pdf.
Про медіацію у кримінальних справах. Рекомендація Ради Європи № R(99)19 від 15 вересня 1999 р. Відновне правосуддя в Україні. Щоквартальний бюлетень. 2005. Спецвипуск. С. 53–56. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_828#Text.
В Україні затверджено програму відновного правосуддя за участю неповнолітніх підозрюваних, обвинувачених. URL: https://legalaid.gov.ua/novyny/v-ukrayini-zatverdzheno-programu-vidnovnogo-pravosuddya-za-uchastyu-nepovnolitnih-pidozryuvanyh-obvynuvachenyh/.
Про медіацію. Закон України від 16 листопада 2021 року № 1875-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1875-20#Text.
Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство. Закон України від 03 березня 2022 року №2117-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2117-20#Text.
Порядок реалізації пілотного проєкту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення», затверджений Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісом генерального прокурора від 22.07.2024 року №2176/5/501/176. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1116-24#Text.
Початок пілотного проєкту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення». URL: https://legalaid.gov.ua/novyny/9-veresnya-pochatok-pilotnogo-proyektu-programa-vidnovnogo-pravosuddya-za-uchastyu-nepovnolitnih-yaki-ye-pidozryuvanymyobvynuvachenymy-
u-vchynenni-kryminalnogo-pravoporushennya/.
Медіація у професійній діяльності юриста. Підручник. За редакцією Наталі Крестовської, Луїзи Романадзе. Одеса «Екологія» 2019 с. 129.
Маркова О. О. Види та моделі медіації: проблемні аспекти застосування. Харківський національний університет внутрішніх справ. Харків 2023.
Медіація у відновному правосудді за участю неповнолітніх: навчальний посібник/укладачі: Н. Крестовська, К.Стриєк, І.Федорич за заг. ред. О.Калашник. – Київ: 2024. – 142 с.
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.13
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.