ПРАВО ЛЮДИНИ НА ГІДНІСТЬ ТА ЙОГО ГАРАНТІЇ У ТРУДОВОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ

О. М. Пономаренко, О. О. Коваленко

Анотація


Метою статті є визначення права працівника на гідність як абсолютного права у сфері трудових відносин для зміни підходів до його регулювання та захисту в оновленому трудовому законодавстві. Право людини на гідність є основою для всіх інших основних прав та свобод людини, що визнається і в міжнародному праві, і в національному праві України. Загальні положення про зміст, особливості здійснення та захист права фізичної особи на гідність містяться у ЦК України, норми якого є загальними щодо всіх сфер приватного права і застосовуються субсидіарне до трудових відносин. Але в трудовому праві існують певні особливості здійснення та захисту права на гідність. На жаль, право на гідність працівника не закріплено в переліку прав працівника у КЗпП. Законодавець обрав інший підхід. Виконуючи свої зобов’язання щодо імплементації Європейської соціальної хартії, в якої передбачене право працівника на гідне ставлення на роботі, у національне законодавство, у трудове законодавство були внесені зміни щодо заборони дискримінації та мобінгу як окремих видів порушень права працівника на гідність. Однак, слід визнати, що крім дискримінації та мобінгу, порушення права працівника на гідність може мати і інші прояви. Саме тому, при реформуванні трудового законодавства необхідно закріпити право працівника на гідність (гідне ставлення на роботі) як абсолютне право, яке передбачає абсолютну заборону щодо його порушення для всіх суб’єктів трудових відносин. Крім того, оскільки при виконанні трудових відносин працівник може взаємодіяти з іншими працівниками, роботодавцем та іншими особами, яким також належить право на гідність, представляється необхідним, крім загального права на гідність працівника, передбачити у ТК загальний обов’язок працівника при виконанні своїх трудових обов’язків не порушувати право на гідність інших осіб. В статті зазначене, що такий обов’язок вже закріплений вокремих законах, щодо спеціальних суб’єктів трудового права (суддів, науково-педагогічних працівників), але він має носити загальний для всіх працівників характер. При цьому виконання такого обов’язку повинно бути забезпечено відповідними мірами захисту, в тому числі можливістю притягнення особи до юридичної відповідальності.виконання такого обов’язку повинно бути забезпечено відповідними мірами захисту, в тому числі можливістю притягнення особи до юридичної відповідальності.


Ключові слова


рівність, трудові права, дискримінація, мобінг, право на гендерну ідентичність, право на працю, працівник, роботодавець, гідна праця, трудові відносини, гарантії, суддя

Повний текст:

PDF

Посилання


Бару М. И. Охрана трудовой чести по советскому законодательству. М. 1966.

Забокрицький І. Рівність, гідність та пропорційність як принципи прав людини. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Юридичні науки. 2017. № 865. С. 521-530. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?I21DBN=LINK&P21DBN=UJRN&Z21ID=&S21REF=10&S21CNR=20&S21STN=1&S21FMT=ASP_meta&C21COM=S&2_S21P03=FILA=&2_S21STR=vnulpurn_2017_865_81.

Коваленко О. Правова конструкція заборони мобінгу: аргументи «за» щодо її віднесення до інституту охорони праці. Право та економіка України: Матеріали І науково-практичної конференції (11 – 12 грудня 2024 р.). Харків: Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, 2024. С. 30-35. URL.: http://repository.hneu.edu.ua/handle/123456789/35144.

Концепція оновлення Цивільного Кодексу України. К. 2020. 127 с. URL.: https://pravo.ua/wp-content/uploads/2021/01/Proekt-Koncepcii-onovlennja-Civilnogo-kodeksu-Ukraini.pdf.

Митрофанов І., Васечко Л. Етичний делікт як підстава дисциплінарної відповідальності судді. Публічне право. 2023. № 3 (51). С. 37-45.

Міхайліна Т. В. , Амелічева Л. П. Новели юридичної відповідальності за мобінг у контексті прав людини на особисте життя та належні безпечні і здорові умови праці. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. Серія економічна. Серія юридична. 2023. Випуск 36. С. 225-233.

Посикалюк О. О. Особисті немайнові права фізичних осіб в романській, германській, англо-американській системах приватного права. Дисертація… канд. юрид. наук. 12.00.03. Київ. 2012.

Рекодифікація цивільного законодавства України: виклики часу : монографія / за заг. ред. Н. С. Кузнєцової. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2021. 690 с.

Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 16 вересня 2021 року № 6-р(ІІ)/2021 у справі за конституційними скаргами Крупка Дмитра Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини першої статті 81, частини першої статті 82 Кримінального кодексу України, Костіна Володимира Володимировича, Мельниченка Олександра Степановича щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини першої статті 82 Кримінального кодексу України та за конституційною скаргою Гогіна Віктора Івановича щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини першої статті 81 Кримінального кодексу України (справа про перегляд вирокуособі, караній на довічне позбавлення волі).

Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2023 року № 11-р(ІІ)/2023 у справі за конституційною скаргою Лужинецького Анатолія Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих приписів частини першої статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі).

Стефанчук Р. О. Особисті немайнові права фізичних осіб (поняття, зміст, система, особливості здійснення та захисту). Монографія. К. : КНТ. 2008. 626 с.

Харитонова О. Людська гідність і гендерна рівність у конституційному просторі. Український часопис конституційного права. 2018. № 4. С. 61-71.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.25

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.