ВІЙСЬКОВІ СЛУЖБОВІ ОСОБИ ЯК СУБ’ЄКТИ НЕДБАЛОГО СТАВЛЕННЯ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ТЕОРЕТИКО- ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

М. С. Журавльов

Анотація


Правовий статус військової службової особи залишається одним із дискусійних питань кримінального права України, оскільки його нормативна невизначеність ускладнює кваліфікацію військових кримінальних правопорушень, визначення суб‟єкта кримінального правопорушення та обсяг його кримінально-правової відповідальності. У статті здійснено комплексний аналіз чинного законодавства, судової практики та наукових підходів до тлумачення понять «службова особа», «військова службова особа» та «посадова особа». Доведено, що відсутність чітких критеріїв розмежування цих категорій породжує неоднозначне тлумачення норм кримінального права та створює ризики правозастосовних помилок. Разом з тим, впродовж останніх років спостерігається практика інкримінування учасникам бойових дій недбалого ставлення до військової служби (ст. 425 Кримінального кодексу України). Однак наразі відсутнє єдине для органів досудового розслідування, адвокатів та суддів розуміння особливостей складу цього злочину. Це обумовлює необхідність обговорення проблематики правниками, які безпосередньо зіткнулися з подібними справами. Проаналізовано експертні думки фахівців у галузі кримінального права та військової юстиції, зокрема позиції адвокатів, суддів та науковців. Доведено, що практика застосування ст. 425 Кримінального кодексу України є неоднозначно, адже має місце абстрактне формулюванням кримінальної норми, законодавець не дотримується стандартів якості закону: принципів доступності, правової визначеності та передбачуваності, що створює передумови для численних заяв проти України до Європейського суду з прав людини у зв‟язку з порушенням ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Автором запропоновано конкретні рекомендації щодо вдосконалення кримінального законодавства, зокрема гармонізації положень ст. 18, 364 та ст. 425 Кримінального кодексу України для усунення термінологічної невизначеності. Обґрунтовано необхідність запровадження змін до правозастосовної практики шляхом розробки методичних рекомендацій для судів та правоохоронних органів


Ключові слова


військова служба, тяжкі наслідки, істотна шкода, військова службова особа, воєнний стан, бойова обстановка, покарання, військові кримінальні правопорушення, військові злочини, кримінальна відповідальність, безпека, недбале ставлення.

Повний текст:

PDF

Посилання


Кримінальний кодекс України. Закон України № 2341-III від 05.04.2001р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/stru#Stru.

Грищук В.К. До питання про якість кримінального законодавства. URL: http://www.soclaw.idpnan.kyiv.ua/archive/2015/3-4/8.pdf.

Надоєв А.А. До питання юридичної сутності кримінальної відповідальності військової службової особи. Публічне управління і адміністрування в Україні. Випуск 19. 2020. С.100-105.

Запотоцька О.В. Поняття та особливості контролю як засобу публічного адміністрування у сфері безпечності та якості харчової продукції. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. Дніпро, 2018. № 3. С. 120–124.

Максимович Р.Л. Поняття службової особи у кримінальному праві України: монографія. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2008. – 304 с.

Постанова Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 жовтня 2024 року по справі №216/1675/22. URL: https://ips.ligazakon.net/document/ C029146.

Остапенко О.І. Прог терміни та їх вплив на розуміння військових адміністративних правопорушень. URL: http://science2016.lp.edu.ua/sites/default/ files/Full_text_of_% 20papers/vnulpurn_2015_824_16.pdf.

Карпенко М. І. Теоретико-методологічне дослідження злочинів проти встановленого порядку несення військової служби за Кримінальним кодексом України: дис.. … д-ра юрид. Наук: 12.00.08; Вищий навч. Заклад «Національна академія управління»; Ун-т держ. фіскальної служби України. Київ, 2019. 530 с.

Туркот М., Ганова Г. Визначення поняття «військовий начальник» у законодавстві України. Вісник Національної академії прокуратури України. 2017. № 3 (49). С. 42–48.

Харитонов С. О. Кримінальна відповідальність за військові злочини за кримінальним правом України : монографія. Харків : Право, 2018. 328 с.

Недбале ставлення до військової служби: один кейс - різне тлумачення. Чому практика відрізняється від норм права? URL: https://www.legalalliance.com.ua/novini/nedbale-stavlenna-do-vijskovoi-sluzbi-odinkejs-rizne-tlumacenna-comu-praktika-vidriznaetsa-vid-normi-prava/.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.32

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.