ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИНЦИПУ СВОБОДИ ДОГОВОРІВ ПРО ПРАЦЮ В УМОВАХ ДИСТАНЦІЙНОЇ РОБОТИ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Анотація
Авторами вивчаються проблеми забезпечення принципу свободи договорів про працю в умовах дистанційної роботи науково-педагогічних працівників. Автори зазначають, що дистанційна робота, будучи перспективним напрямом піднесення виробничої сфери і прискорення економічного зростання, потребує ефективного та дотичного використання, щоб не завдавати шкоди здоров'ю працівників, не знижувати їх професійний рівень та відповідати їх освітньому рівню та не нівелювати їх професійні якості. Для унеможливлення прояву означених ризиків дистанційна робота потребує належного правового регулювання, що в свою чергу, забезпечить належні гарантії трудових прав науково-педагогічних працівників. На думку авторів, розповсюдження нормативних положень про дистанційну роботу не лише на відповідних працівників інформаційно-цифрової сфери не відповідає як принципу єдності і диференціації правового регулювання трудових відносин, так і принципу свободи договорів про працю. Автори констатують, що відповідно до положень підзаконних нормативно-правових актів про здійснення дистанційного навчання та практики їх втілення у закладах вищої освіти первинна трудова функція науково-педагогічних працівників в умовах дистанційної роботи була заміщена функцією адміністрування мережевого освітнього процесу з максимальним витісненням викладацької і наукової складової. У такий спосіб здійснюється недопустимий із точки зору принципу свободи договорів про працю вплив на волю науково-педагогічних працівників, які позбавляються можливості повноцінно реалізовувати власну трудову функцію та погоджуватись на зміну умов трудового договору в процесі переходу на дистанційне навчання. Авторами пропонується перенести положення про дистанційну роботу в окрему главу Кодексу законів про працю України, норми якої будуть розповсюджуватись лише на тих працівників, в яких здійснення трудової функції, пов’язаної з ІТ-сферою, є провідною. Автори також пропонують розробити Наказ Міністерства освіти і науки України “Про службу дистанційного навчання в закладах вищої освіти”, який буде регулювати положення про роботу відповідної служби, до завдань якої має належати організація дистанційної роботи в закладах вищої освіти, контроль, а також складання звітності про її виконання.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Сільченко С., Сєрбіна Д. Дистанційна праця: сучасний стан і перспективи розвитку правового регулювання. Підприємство, господарство і право. 2021. № 1. С. 93–99
Новіков Д. О., Лук’янчиков О. М. Цивілістичний характер змін у Кодексі законів про працю України, пов’язаних із впровадженням правового регулювання дистанційної роботи. Науковий електронний юридичний журнал. 2020. Вип. 4. С. 100–103. URL: http://www.lsej.org.ua/ 4_2020/25.pdf (дата звернення: 20.05.2022)
Козуб І. Трудовий договір про дистанційну роботу в системі трудових договорів. Підприємство, господарство і право. 2021. № 4. С. 118–125
Кодекс Законів про працю України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text (дата звернення: 20.05.2022)
Про затвердження Положення про дистанційне навчання: Наказ Міністерства освіти і науки від 25.04.2013 № 466. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/z0703-13#Text (дата звернення: 20.05.2022)
Новіков Д. О. Праця в інформацій-ному суспільстві: висновки для трудового права. Право і суспільство. 2015. № 5.2. Ч. 2. С. 96–103
Панок В. Г. Подолання наслідків пандемії COVID-19 у діяльності психологічної служби системи освіти. Київ, УНМЦ. 2020. 200 с.
Коваленко О. О. Воля і свобода волі сторін трудового договору як категорії сучасного трудового права України. Сфера дії тру-дового права та права соціального забезпечення: матеріали V Всеукр. наук.-практ. конф. Харків: ХНУВС, 2016. С. 88–91. URL: https://dspace.hnpu.edu.ua/handle/123456789/1564 (дата звернення: 20.05.2022)
Шабанов Р. І., Ждан М. Д. Правове регулювання реалізації права на працю в умовах євроінтеграції. Збірник наукових праць ХНПУ імені Г. С. Сковороди. Сер. Право. 2020. Вип. 32. С. 14–23.
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2022.35.14
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.