СУТНІСТЬ ТА ЗМІСТ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ У МІЖНАРОДНОМУ КОНТЕКСТІ

А. В. Танько

Анотація


У статті розглянуто проблему прав і свобод людини та громадянина в Українському та Європейському нормативно-правовому і соціокультурному просторі. Наголошено, що визнання людини найвищою цінністю, поважливе ставлення до її прав і свобод, забезпечення її особистісної гідності, гуманне ставлення до громадянського суспільства в цілому є першоосновою побудови та розвитку демократичної держави. Зазначено, що забезпеченню державою прав і свобод людини та громадянина сприяє їх розробка, ствердження й перегляд у Конституціях та законодавчо-нормативних документах, що підтверджує гуманістичну, демократичну спрямованість розвитку будь-якої держави та є її головним обов’язком. Відзначено, що розвиток дефініції «права і свободи людини» здійснювався поступово, з урахуванням особливостей кожного з етапів розвитку суспільства, починаючи з природніх прав людини до визнання їх найважливішою суспільною цінністю людства. Підкреслено, що на початку XXI ст. відбулися суттєві зміни, що вимагають перегляду, оновлення, вдосконалення, відповідної систематизації категорії прав і свобод людини, нормативного їх упорядкування й систематизації на міжнародному й вітчизняному рівнях. Зазначено, що права людини, передусім, передбачають моральні вимоги до держави, забезпечення їх захисту і розвитку, виконання певних зобов’язань перед суспільством. Акцентовано, що права і свободи людини є правовим стандартом міжнародного співтовариства, якого мають дотримуватись всі народи і держави і що кожна людина отримує певний правовий статус відповідно до міжнародного гуманітарного й національного права, що має глибокий гуманістичний сенс. Резюмовано, що кожна держава, визначаючи сутність та зміст прав і свобод людини, має певні соціальні обмеження, що зумовлюються організацією суспільного устрою. Проаналізовано класифікацію, схарактеризовано складові системи прав і свобод людини, виокремлено природні, позитивні й негативні складники. Розкрито сутність і зміст свобод і прав людини в Конституції України (1996 р.). Зауважено, що в політичній, економічній, соціальній і культурній сферах права і свободи людини та громадянина, як найвища соціальна цінність, є нормативно-змістовою основою гуманістичних, демократичних взаємовідносин між громадянами і державою.

Ключові слова


Українська держава, європейське співтовариство, соціокультурний простір, нормативно-правове поле, права і свободи людини та громадянина.

Повний текст:

PDF

Посилання


Rabinovych, P. (1995). Osnovni prava liudyny: poniattia, klasyfikatsii, tendentsii [Basic Human Rights: Concepts, Classifications, Trends]. Ukrainskyi chasopys prav liudyny, 1, 14-22. (in 214 Ukranian).

Rabinovych, P. (1995). Problemy yurydychnoho zabezpechennia prav liudyny (zahalnoteoretychnyi aspekt) [Issues of Legal Protection of Human Rights (General Theoretical Aspect)]. Ukrainskyi chasopys prav liudyny, 2, 17. (in Ukranian).

Shumak, I. O. (2000). Hromadianski prava i svobody liudyny za Konstytutsiieiu Ukrainy[Civil Rights and Freedoms under the Constitution of Ukraine]. (Candidate’s thesis). Kyiv, Ukraine. 193. (in Ukranian).

Shumak, I. O. (2000). Hromadianski prava i svobody liudyny za Konstytutsiieiu Ukrainy [Civil Rights and Freedoms under the Constitution of Ukraine]. (Candidate’s thesis). Kyiv, Ukraine. 43. (in Ukranian).

Kozhan, V. V. (2016). Osobysti prava liudyny: zahalnoteoretychna kharakterystyka [Personal Human Rights: General Theoretical Characteristics]. (Candidate’s thesis). Lviv, Ukraine. 229. (in Ukranian).

The Verkhovna Rada of Ukraine (1996). Constitution of Ukraine (The Law of Ukraine. Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy (Official Notice of the Verkhovna Rada of Ukraine), 30. (in Ukranian).

UN General Assembly (1948). Universal Declaration of Human Rights. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text (in Ukranian).

UN General Assembly (1966). International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_042#Text (in Ukranian).

International Covenant on Civil and Political Rights. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043#Text (in Ukranian).

Council of Europe (1993). Vienna Declaration. Retrieved from http://surl.li/reffek (in Ukranian).

Dworkin, R. (1977). Talking Rights Seriously. Cambridge, Mass.: Harvard Univ. Press

Hart, H. L. A. (1954). Definition and Theory in Jurisprudence. Law Quarterly Review, 70, 12-13

Willig, A. (1994). Die Stimme des Freundes: Karl Jaspers über Martin Heidegger : Inaug.-Diss… / Vorgelegt von Angelika Willig. Berlin : Papyrus–Druck

Wellman, C. A. (1985). Theory of Rights. Persons under Laws, Institutions and Morals. Rowman and Allanheid Publishers

Hohfeld, W. N. (1978). Fundamental Legal Conceptionsas Appliedin Judicial Reasoning. Westport: Green wood Press

Weston, В. Н. (1984). Human Rights. Hum. RtsQ, 6, 269.




DOI: https://doi.org/10.34142/23128046.2024.56.14

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.