ПІДГОТОВКА ВИКЛАДАЧІВ ВИЩОЇ ШКОЛИ У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ

О. В. Юшко, Н. Ю. Борейко, Л. Л. Азаренкова

Анотація


Стаття присвячена аналізу особливостей підготовки викладачів для закладів вищої освіти у Великій Британії. З’ясовано, що у вищій школі Великої Британії (університети та коледжі) працюють викладачі, доценти та професори. Проведене дослідження приводить до висновку, що викладач повинен не тільки мати диплом про здобуття вищої освіти з предмета, котрий планується викладати, але й обов’язково завершити навчання в аспірантурі, мати ступінь магістра або доктора філософії та оприлюднити власні наукові праці.

Здобуття найвищого наукового ступеня – доктора філософії передбачає організацію науково-дослідницької діяльності та написання дисертації. Навчання в аспірантурі проходить як в очній (три роки), так і заочній (шість років) формах. Здобувачі, які планують навчання в аспірантурі, повинні підготувати план проведення дослідження, що буде виконуватись. У зазначеному плані повинні чітко формулюватися мета, завдання і методика організації дослідження.

Установлено, що у Великій Британії існує п’ять варіантів отримання докторського ступеня, котрі можна реалізувати як на денній, так і на заочній формі навчання.

Найбільш поширеним шляхом здобуття ступеня доктора філософії є написання і захист дисертації, яка готується разом із науковим керівником переважно три-чотири роки. Наступний шлях – отримання докторського ступеня за публікаціями. Ще одним напрямом здобуття докторського ступеня виступає професійна докторантура, яка охоплює як широку навчальну складову, так і проведення невеликого за обсягом дослідницького проєкту. Професійна докторантура спрямована на підготовку фахівців за такими спеціальностями, як: інженерія і виробництво; охорона здоров’я; викладання й освіта.

Здобути докторський ступінь у Великій Британії можна і шляхом навчання в інтегрованій докторантурі протягом чотирьох років – один рік за дослідницьким магістерським ступенем і три роки за докторським ступенем. Також можна пройти навчання в аспірантурі онлайн. З’ясовано і вимоги до викладача ЗВО Великої Британії, а саме: мати певний досвід щодо ефективного навчання студентів; знати методики проведення лекційних, семінарських, практичних занять та дистанційного навчання; уміти використовувати мультимедійні технології та проводити власні дослідження; оприлюднювати його результати в наукових підручниках та статтях; опікуватися життям студентів, їх потребами та проблемами тощо. 


Ключові слова


коледж, університет, викладач, заклад вищої освіти, підготовка, вимоги, Велика Британія

Повний текст:

PDF

Посилання


Further education teacher URL: https://www.prospects.ac.uk/job-profiles/further-education-teacher

Halstead V. Teacher education in England: analysing change through scenario thinking. European Journal of Teacher Education. 2003. V. 26 (1). P. 63-75.

Higher education lecturer URL: https://www.prospects.ac.uk/job-profiles/higher-education-lecturer

How to qualify as a teacher in England. A guide for Overseas Trained Teachers. April, 2003. 18 p.

What qualifications do you need to teach in higher education URL: https://online.liverpool.ac.uk/what-qualifications-do-you-need-to-teach-in-higher-education/

Авшенюк Н. М. Стандартизація професійної підготовки вчителів у Англії й Уельсі (кінець XX — початок XXI ст.) : дис. канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. К., 2005.

Підготовка педагогів у Великій Британії URL: http://blogkyrylchuka.blogspot.com/p/blog-page_27.html

Толочик А. І. Сучасні тенденції підготовки вчителів у Великій Британії. Науковий вісник МДУ імені В. О. Сухомлинського. Вип. 1(33). 2016. С. 128-131.

REFERENCES:

Further education teacher (n. d.) URL: https://www.prospects.ac.uk/job-profiles/further-education-teacher

Halstead, V. (2003) Teacher education in England: analysing change through scenario thinking. European Journal of Teacher Education. V. 26 (1). P. 63-75.

Higher education lecturer (n. d.) URL: https://www.prospects.ac.uk/job-profiles/higher-education-lecturer

How to qualify as a teacher in England. (April, 2003). A guide for Overseas Trained Teachers. 18 p.

What qualifications do you need to teach in higher education (n. d.) URL: https://online.liverpool.ac.uk/what-qualifications-do-you-need-to-teach-in-higher-education/

Avsheniuk, N. M. (2005) Standartyzatsiia profesiinoi pidhotovky vchyteliv u Anhlii y Uelsi (kinets XX — pochatok XXI st.) [Standardisation of teacher training in England and Wales (late XX – early XXI century)]: dys. kand. ped. nauk: 13.00.04 / Instytut pedahohiky i psykholohii profesiinoi osvity APN Ukrainy. K. (in Ukrainian).

Pidhotovka pedahohiv u Velykii Brytanii (n. d.) [Teacher training in the UK] URL: http://blogkyrylchuka.blogspot.com/p/blog-page_27.html (in Ukrainian).

Tolochyk, A. I. (2016) Suchasni tendentsii pidhotovky vchyteliv u Velykii Brytanii. [Current trends in teacher training in the UK]. Naukovyi visnyk MDU imeni V. O. Sukhomlynskoho. Vyp. 1(33). S. 128-131 (in Ukrainian).




DOI: https://doi.org/10.34142/23128046.2025.58.11

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.