БАЗИСНІ ПЕРЕКОНАННЯ, СХЕМА-РЕЖИМИ, ІРРАЦІОНАЛЬНІ УСТАНОВКИ ТА РАННІ ДИТЯЧІ РІШЕННЯ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД РІЗНОВИДІВ ПРОЯВУ ЗАЗДРОСТІ ОСОБИСТОСТІ
Анотація
Актуальність дослідження. У контексті когнітивно-поведінкових особливостей особистості при різних проявах заздрості практичних досліджень здійснено досі не було.
Мета – визначити когнітивно-поведінкові особливості прояву заздрості (базисні переконання, ранні дитячі рішення, ірраціональні установки та схема-режими).
Результати. Здійснено аналіз типів прояву різних видів заздрості, показано відмінності у базисних переконаннях, схема-режимах, ранніх дитячих рішеннях та ірраціональних установках в осіб з різними типами прояву заздрості.
Висновки. Дослідження показало існування чотирьох типів заздрості особистості: «Заздрість до чеснот інших», представлена вищими за середній рівень видами заздрості до незалежності інших (спроможності мати власну думку, незалежну від поглядів більшості), заздрості до здоровя інших, заздрості до талантів та здібностей інших (переважно, розумових), а також заздрості до краси інших; «Монетарна заздрість», що характеризується заздрістю до багатства, до матеріальних надбань і до матеріальних цінностей інших; «Високий рівень заздрості», представлена найвищими показниками заздрісних проявів по всім шкалам, а «Низький рівень заздрості - найнижчими.
Вищі показники прояву заздрості у межах типологічних рівнів характеризуються більшою вираженістю дисфункціональних ранніх дитячих рішень та схема- режимів, деструктивних базисних переконань, ірраціональних установок.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Большакова А.М. (2019). Діагностика режимів функціонування ранніх дезадаптивних схем: адаптація smi – опитувальника схема-режимів Дж. Янга.Вісник Львівського університету. Серія психологічні науки. Випуск 5. С. 9–18.
Кузнєцов М., Фоменко К., Лифар Н. (2023). Методика психодіагностики видів заздрості // Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія. Вип. 69. 2023. С. 115-129.
Лифар Н. (2024). Психологічгі особливості переживання заздрості особистості. Х. ХНПУ. Дис.
Фоменко К.І. (2018). Психологія губристичної мотивація: феноменологія, структура, детермінація. – Х.: Діса-плюс.
DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2024.70.11
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.