ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕЗИЛЬЄНТНОСТІ ВОЛОНТЕРІВ В УМОВАХ ВІЙНИ

Віра Крамченкова, Ольга Мельникова, Наталія Вергіян

Анотація


Актуальність дослідження. Сьогодні формування резильєнтності як психічної властивості отримало особливе значення завдяки зростаючій необхідності чинити опір стресам, обумовленим актуальними соціально-економічними проблемами – життям в умовах війни, загостренням економічних проблем, пандемії тощо. Складні життєві умови, кризові та конфліктні ситуації супроводжують процес особистісного розвитку та зумовлюють особистісні трансформації, що вимагають впровадження психологічного супроводу формування резильєнтності особистості як здатності до боротися зі стресом, розширення арсеналу стратегій реагування на стресори, що забезпечує більш продуктивне, повноцінне життя людини. Утім резильєнтність волонтерів сьогодні в умовах війни залишається маловивченою.

Мета дослідження – дослідити специфіку копінгів, життєстійкості, оптимізму та самоефективності у волонтерів в залежності від типу резильєнтності та стажу діяльності.

Результати. Визначено типи резильєнтності волонтерів та їх роль у вираженості оптимізму, життєстійкості, само ефективності та копінгових стратегіях.

Висновки. Емпірично визначено типи резильєнтності волонетрів та їх зв'язок із оптимізмом, само ефективністю та копінгами: у волонтерів із типами «Резильєнтність - стресостійкість» та «Резильєнтність через смислотворення, самоконтроль та постановку цілей»  визначено найвищі показники диспозиційного оптимізму, життєстійкості, конструктивних копінгів.

У волонтерів типу «Резильєнтність через смислотворення, самоконтроль та постановку цілей» незалежно від стажу діяльності виявлено найвищі показники само ефективності, включеності та прийняття ризику життєстійкості, рефлексивного копінгу.

У волонтерів типу «Резильєнтність - стресостійкість» незалежно від стажу – найвищі показники проактивного та  превентивного способів подолання стресу.


Ключові слова


резильєнтність, волонтери, стаж роботи, копінг-стратегії, життєстійкість, диспозиційний оптимізм, самоефективність.

Повний текст:

PDF

Посилання


Грішин Е. (2021). Резильєнтність особистості: сутність феномену, психодіагностика та засоби розвитку. Вісник Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди «Психологія». № 64, 2021. С. 62-81. DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2021.64.04

Грішин Е. (2024). Психологічний супровід розвитку резильєнтності як чинника саморегуляції особистості, яка перебуває в складній життєвій ситуації. Дис. Тернопіль: ЗУНУ.

Maddi S.R. (2005) On hardiness and other pathways to resilience. American Psychologist. 60. 3. P. 261-262.

Scheier M.F., Carver C.S., Bridges M.W. (1994). Distinguishing optimism from neuroticism (and trait anxiety, self-mastery, and self-esteem): A reevaluation of the Life Orientation Test. Journal of Personality and Social Psychology. 67. 1063-1078.




DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2024.71.05

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.