ГЕНДЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ МІСЬКОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ В УМОВАХ ВІЙНИ (НА ПРИКЛАДІ МІСТА ХАРКІВ)

Ольга Зайцева

Анотація


Актуальність даної статті полягає у дослідженні впливу військових конфліктів на зв’язок жителів із їх містами, а також у необхідності врахування гендерних аспектів цього процесу. Мета дослідження полягає у вивченні гендерних особливостей міської ідентичності на прикладі міста Харків, що дозволяє зрозуміти, як різні групи переживають втрати та виклики в умовах війни.

Для досягнення поставлених завдань було застосовано комплекс методів, включаючи теоретичний аналіз, емпіричні дослідження і математико-статистичну обробку даних. Для психодіагностичного дослідження було використано методику «Задоволеність базисних потреб у місті» в адаптації К. Кудрявцева.

Результати дослідження виявили значущі відмінності в оцінках міської ідентичності між жінками та чоловіками. Жінки в умовах війни виявили вищий рівень фокуса на аспектах, пов’язаних зі здоров’ям, сімейними цінностями, безпекою та соціальною відповідальністю. Це свідчить про їхню важливу роль у підтримці емоційної стабільності та соціальних зв'язків у громадах, які перебувають у кризі. Отже, стаття підкреслює важливість гендерно чутливих стратегій у програмах відновлення після конфлікту, що сприятиме створенню адаптивних та стійких урбаністичних просторів у постконфліктний період.


Ключові слова


міська ідентичність, гендерні особливості, базисні потреби у місті, наукове дослідження, психодіагностика, математична статистика, психокорекція, війна, населення в умовах війни, соціальна адаптація, військові конфлікти

Повний текст:

PDF

Посилання


Коржов Г. (2010). Територіальні ідентичності: концептуальні інтерпретації в сучасній зарубіжній соціологічній думці. Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 1. 107–124.

Котенко Я. (2016). Локальна ідентичність як умова розвитку об’єднаних територіальних громад : навчальний модуль. Київ : ІКЦ «Легальний статус».

Котенко Я., Ткачук А. (2018). Локальна ідентичність й об’єднані територіальні громади. 2 вид., випр. та допов. Київ : ТОВ «Видавництво «ЮСТОН».

Кудрявцев К. (2019). Психологічні особливості образу міста в картині світу особистості юнацького віку: дис. ... канд. психол. наук: спец. 19.00.07. Харків.

Кудрявцев К.О., Фоменко К.І. (2018). Психологія образу міста: можливості застосування архітектурного психосемантичного диференціалу. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія, 59. Харків: ХНПУ, 49-63.

Панченко Т. (2010). Регіональна і локальна ідентичності як складники культури субсидіарної демократії. Науковий часопис НПУ ім. М. П. Драгоманова. Серія «Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін», 4. 72–77.

Симоненко С.М. (2005). Психологія візуального мислення : автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.01. Харків, 31.

Korpela, K. (1989) Place-identity as a product of environmental self-regulation. Journal of Environmental Psychology. 1989. № 9.

Uzzell, D., Pol, E., & Badenas, D. (2002) Place identification, social cohesion, and environmental sustainability. Environment and Behavior. V. 34. № 1.

Weichhart, P., Weiske, C., & Werlen, B. (2006) Place identity und images. Vienna.




DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2025.72.05

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.