Анотація
Метою статті є характеристика новел режиму воєнного стану у правовому регулюванні випробування при прийнятті на роботу, що передбачає розгляд правової природи таких змін із наданням відповіді на питання чим же зараз є наявний механізм цієї правової конструкції: адекватною відповіддю на нагальні проблеми практичної площини чи кроками, спрямованими на обмеження прав працівника? Автор характеризує випробування як факультативну умову трудового договору, що традиційно в науці трудового права як обставина, що є додатковою в домовленостях між працівником і роботодавцем. Наголошено, що, якщо роботодавець не має доказів про відповідність працівника тій чи тій роботі, яку працівник має виконувати, то він має право перевірити відповідність працівника й зробити це можна через встановлення випробування при прийнятті на роботу, яке обумовлюється угодою сторін і яке погоджується між потенційними сторонами трудового договору. Зроблено висновок, що розгляд правової природи новел режиму воєнного стану у правовому регулюванні випробування при прийнятті на робот дає підстави вважати дієвий механізм цієї правової конструкції неадекватною відповіддю на наявні проблеми практичної площини; визнавати їх кроками, спрямованими на обмеження прав працівника. Сьогодні, як ніколи, необхідно створити таку правову площину взаємодії роботодавця, працівників і держави, де вони мають взаємодіяти, бо злагодженість у виробничому процесі грає важливу роль у підтримці економіки, яка зазнала великих трат від війни. І тому тут необхідна однакова підтримка як роботодавців, так і працівників, шляхом надання їм рівноцінних юридичних гарантій. Але останні, на жаль, зараз у менш виграшному становищі, залишаючись повністю залежними від милості роботодавця. У зв’язку з цим вважається необхідним вилучити ч. 2 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та повернутися до звичної дії ч. 3 ст. 26 КЗпП України.
Ключові слова
випробування, трудовий договір, працівник, роботодавець, трудові правовідносини, праця, трудові права, трудовий договір, стабільність трудових правові дносин, баланс інтересів, право на працю, юридичні гарантії.
Посилання
Про правовий режим воєнного стану. Верховна Рада України. Закон України від 12 травня 2015 р. № 389-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.
Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану. Закон України від 15 березня 2022 р. N 2136-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text.
України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення регулювання трудо вих відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність». Закон України від 19 липня 2022 р. № 2434- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2434-20#n17.
Коваленко О.О. Реформація випробування при прийнятті на роботу як умови основної форми реалізації права на працю: проблеми свободи волі сторін трудового договору у період режиму воєнного стану. Сучасний розвиток державотворення та правотворення в Україні: проблеми теорії та практики: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції (23 червня 2022 року: Зб. тез наук. праць/ за заг. редакцією М.В. Трофименко. Київ: МДУ, 2022. С. 87-92. URL: https://dspace.hnpu.edu.ua/items/172bf3eb-f634-46a4-9f8c-8e76506740c6.
Кодекс законів про працю України: Закон України від 10.12.1971 р. № 322-VIII. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/322-08/page5#Text