ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ СІМ’Ї У ПРАВОВИХ СИСТЕМАХ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ ТА СУЧАСНІЙ УКРАЇНИ
Анотація
Метою статті є порівняльно-правова характеристика римського шлюбного права та сучасного законодавства України в питанні форм організації сім’ї з метою визначення рівня свободи людини у сфері сімейних відносин для подальшого вдосконалення їх правового регулювання. У статті аналізується шлюбне законодавство Стародавнього Риму та сучасної України. Зазначається, що в римському праві у людини не завжди була свобода у виборі форми організації сімейного життя. Такий вибір з’явився лише тоді, коли стало можливим поряд із традиційним римським шлюбом (cum manu), також укладати вільний шлюб, що не передбачав будь-яких формальностей при укладенні та не породжував владу чоловіка над дружиною. При цьому право вибору належало жінці, саме від її рішення залежало, чи буде через один рік цей шлюб трансформовано в традиційний шлюб із чоловічою владою, чи вона й далі залишатиметься вільною жінкою. Крім шлюбу у людини також існувала можливість створити сім’ю без укладення шлюбу, шляхом тривалого фактичного спільного проживання з метою створення сім’ї (конкубінат). Сучасне українське шлюбне законодавство також допускає виникнення сім’ї на підставі шлюбу, зареєстрованого в органах державної реєстрації актів цивільного стану, і на підставі фактичного проживання чоловіка і жінки однією сім’єю. У результаті проведеного порівняльно-правового аналізу шлюбного права Стародавнього Риму та сучасної України, автор прийшов до висновку, що в питанні форм утворення сім’ї мало що змінилося, і людина як мала в період існування римського держави, так і дотепер має лише дві можливості - створювати сім’ю - на підставі шлюбу, тобто союзу, що визнаний державою, або на підставі проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу (фактичного сімейного союзу). В обох випадках виникають абсолютно ідентичні на своєю суттю сімейні відносини, відмінності між якими полягають лише в правових наслідках цих союзів. Такі правові наслідки визначає держава або самі партнери шляхом укладення договору.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Балко О. О. Інститут шлюбу за римським правом та його рецепція у континентальному типі правової системи. Дис. канд. юрид. наук. 12.00.01. Львів, 2015.
Івановська О. Звичаєве право: методологія, джерельна база, текстологія. Літературознавчі студії. 2013. № 37. С. 38-39.
Качур К Л. Трансформаційні процеси в сучасній сім’ї: філософсько-антропологічний аналіз. Дис. канд. філософських наук. 09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури. Київ. 2016.
Кривенко Ю. В. До можливості визнання релігійного шлюбу. Університетські наукові записки. 2013. №3. С. 141-145.
Основи римського приватного права: навчально-методичний пісібник/ за ред. Є. О. Харитонова. Одеса: Фенікс. 2019. С. 57.
Покровский. И. А. Основные проблемы гражданского права. М. Статут. 1998. 353 с.
Ревуцька І. Е., Булеца С. Б. До питання створення сім’ї за законодавством України та країн – членів ЄС. Ужгород. 2019.
Савченко В. О. Огляд інституту реєстрованих парт-нерств як способу розширення можливостей учасників цивільних правовідносин. Науковий вісник публічного та приватного права. 2023. № 1. С. 49-55. С. 52-53.
Шумейко О. В. Історія формування сім’ї як соціального інституту в західноєвропейскому культурному контексті. Часопис Київського університету права. 2010. № 1. С. 93 – 99.
Менджул М. В., Давидова Н. О. Механізм цивільно-правового регулювання майнових відносин партнерів у фактичних союзах. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2021. Вип. 65. С. 124-127.
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.03
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.