ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ СІМ’Ї У ПРАВОВИХ СИСТЕМАХ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ ТА СУЧАСНІЙ УКРАЇНИ

О. М. Пономаренко, К. О. Мешкова

Анотація


Метою статті є порівняльно-правова характеристика римського шлюбного права та сучасного законодавства України в питанні форм організації сім’ї з метою визначення рівня свободи людини у сфері сімейних відносин для подальшого вдосконалення їх правового регулювання. У статті аналізується шлюбне законодавство Стародавнього Риму та сучасної України. Зазначається, що в римському праві у людини не завжди була свобода у виборі форми організації сімейного життя. Такий вибір з’явився лише тоді, коли стало можливим поряд із традиційним римським шлюбом (cum manu), також укладати вільний шлюб, що не передбачав будь-яких формальностей при укладенні та не породжував владу чоловіка над дружиною. При цьому право вибору належало жінці, саме від її рішення залежало, чи буде через один рік цей шлюб трансформовано в традиційний шлюб із чоловічою владою, чи вона й далі залишатиметься вільною жінкою. Крім шлюбу у людини також існувала можливість створити сім’ю без укладення шлюбу, шляхом тривалого фактичного спільного проживання з метою створення сім’ї (конкубінат). Сучасне українське шлюбне законодавство також допускає виникнення сім’ї на підставі шлюбу, зареєстрованого в органах державної реєстрації актів цивільного стану, і на підставі фактичного проживання чоловіка і жінки однією сім’єю. У результаті проведеного порівняльно-правового аналізу шлюбного права Стародавнього Риму та сучасної України, автор прийшов до висновку, що в питанні форм утворення сім’ї мало що змінилося, і людина як мала в період існування римського держави, так і дотепер має лише дві можливості - створювати сім’ю - на підставі шлюбу, тобто союзу, що визнаний державою, або на підставі проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу (фактичного сімейного союзу). В обох випадках виникають абсолютно ідентичні на своєю суттю сімейні відносини, відмінності між якими полягають лише в правових наслідках цих союзів. Такі правові наслідки визначає держава або самі партнери шляхом укладення договору.


Ключові слова


шлюб, свобода, сімейні відносини, конкубінат, подружжя, правові відносини, договір, фактичний сімейний союз

Повний текст:

PDF

Посилання


Балко О. О. Інститут шлюбу за римським правом та його рецепція у континентальному типі правової системи. Дис. канд. юрид. наук. 12.00.01. Львів, 2015.

Івановська О. Звичаєве право: методологія, джерельна база, текстологія. Літературознавчі студії. 2013. № 37. С. 38-39.

Качур К Л. Трансформаційні процеси в сучасній сім’ї: філософсько-антропологічний аналіз. Дис. канд. філософських наук. 09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури. Київ. 2016.

Кривенко Ю. В. До можливості визнання релігійного шлюбу. Університетські наукові записки. 2013. №3. С. 141-145.

Основи римського приватного права: навчально-методичний пісібник/ за ред. Є. О. Харитонова. Одеса: Фенікс. 2019. С. 57.

Покровский. И. А. Основные проблемы гражданского права. М. Статут. 1998. 353 с.

Ревуцька І. Е., Булеца С. Б. До питання створення сім’ї за законодавством України та країн – членів ЄС. Ужгород. 2019.

Савченко В. О. Огляд інституту реєстрованих парт-нерств як способу розширення можливостей учасників цивільних правовідносин. Науковий вісник публічного та приватного права. 2023. № 1. С. 49-55. С. 52-53.

Шумейко О. В. Історія формування сім’ї як соціального інституту в західноєвропейскому культурному контексті. Часопис Київського університету права. 2010. № 1. С. 93 – 99.

Менджул М. В., Давидова Н. О. Механізм цивільно-правового регулювання майнових відносин партнерів у фактичних союзах. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2021. Вип. 65. С. 124-127.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.03

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.