ОКРЕМІ ПРОБЛЕМИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРАВОВІДНОСИН ІЗ ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ НА ВИПАДОК БЕЗРОБІТТЯ
Анотація
Метою статті є характеристика сучасних правових проблем, пов’язаних із загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття в Україні. Автор наголошує, що загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття це одна з ключових складових соціальної політики сучасної держави, яка спря- мована на формування економічної безпеки громадян на випадок втрати роботи. Випадок безробіття виступає соціальним ризиком, від якого, власне, і страхується працівник. Ця правова категорія завжди була і залишається затребуваною. Відстоюється позиція, що в умовах економічних негараздів як самих по собі, так і як наслідків пандемії, повномасш- табної збройної агресії вона набуває особливого значення тому що саме в цих обставинах вона слугує засобом, що рятує велику кількість українців, а не слугує поодинокими випадками, як це було до цього. Обмеження, запроваджені на період дії режиму воєнного стану, зрушують підвалини системи загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, створюючи істотні перепони у її роботі та перекреслюючи її мету існування. Замість сприяння забезпеченню належного рівня матеріального забезпечення осіб, які втратили роботу із не залежних від них обставин, система, не враховуючи диференційований підхід і відповідну різницю у розмірі єдиного соціального внеску працює на однакові виплати для всіх. Окрім того, що тут порушуються елементарні закони математики, вбачається і прояв дискримінації, адже маємо справу з однаковим підходом до усіх. Робиться висновок, що в царині загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття економити недалекоглядно, бо це призводить до втрати працівників, які змушені виїжджати за кордон, їх неповернення. Тому доситьважливо повернутися до виконання принципових постулатів, на яких побудовано систему загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та справедливо підходити до визначення розміру матеріальної допомоги на випадок безробіття і продовжити строки її виплати більше ніж 3 місяці.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Закон України від 02.03.2000р. № 1533-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1533-14#Text.
Проблеми у сфері страхування на випадок безробіття та шляхи їх вирішення. URL: https://buhgalter911.com/uk/news/news-1082004.html.
Безкровний О.В., Лихопій В.І., Анісімова Д.І. Соціальне страхування на випадок безробіття у вирішенні проблем зайнятості населення України. URL: https://www.pdau.edu.ua/sites/default/files/nppdaa/11/15.pdf.
Гапочка В. М. До питання зарубіжного досвіду соціального страхування на випадок безробіття. Європейські орієнтири розвитку України в умовах війни та глобальних викликів ХХІ століття: синергія наукових, освітніх та технологічних рішень : у 2 т. : матеріали Міжнар. наук.- практ. конф. (м. Одеса, 19 травня 2023 р.) / за заг. ред. С. В. Ківалова. Одеса, 2023. Т. 1. С. 502-504. URL: https://hdl.handle.net/11300/26891.
Гапочка В.М. До питання об’єкта правовідносин із загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2023. № 79. Том 1. С. 298-303. URL: http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/ view/288622/282280.
У фонді соцстрахування на випадок безробіття прокоментували виплати під час війни. Укрінформ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3839268-u-fondisocstrahuvanna- na-vipadok-bezrobitta-prokomentuvali-obmezenna-viplat-na-cas-vijni.html
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.22
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.