ПЕРЕВІРКА ВІДПОВІДНОСТІ ПРАЦІВНИКА РОБОТІ, ЯКА ЙОМУ ДОРУЧАЄТЬСЯ, ЯК МЕТА ВИПРОБУВАННЯ: TO BE OR NOT TO BE, THAT IS THE QUESTION
Анотація
Метою статті є характеристика мети випробування при прийнятті на роботу: перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Автор обґрунтовує думку, що в цивілізованій державі обидві сторони трудового договору мають мати можливості пересвідчитися на практиці у відповідності своїх партнерів за договором. І у питанні випробування при прийнятті на роботу проблема не у недовірі до документів про освіту, кваліфікацію працівника, а у спроможності останнього застосовувати отримані під час навчання знання в конкретній практичній площині, можливості орієнтуватися у поставлених задачах та обирати правильний шлях досягнення цілей тощо. Задля цього і застосовується правова конструкція випробування при прийнятті на роботу. Вона не є чимось дискримінуючим для працівника. Правове регулювання її провадження дозволяє говорити про гарантованість прав працівника, про реалізацію соціальної функції трудового права, а тому в її застосуванні немає нічого негативного для працівника. Це така ж сама умова трудового договору, працівник захищається так само законом, як і при трудовому договорі без цієї умови. Робиться висновок, що у правовому регулюванні випробування при прийнятті на роботу втілюється баланс інтересів сторін трудового договору. Наголошується, що мета випробування є важливим елементом у правильності застосування випробування при прийнятті на роботу. Окреме значення має судова практика, яка конкретизує юридичні наслідки випробування і підкреслює, що рішення роботодавця про невідповідність має бути не лише своєчасним, але й аргументованим та підтвердженим належними доказами. Такий підхід дозволяє свідчити про визнання його юридичними гарантіями від необґрунтованого звільнення працівника.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Коваленко О.О. Реформація випробування при прийнятті на роботу як умови основної форми реалізації права на працю: проблеми свободи волі сторін трудового договору у період режиму воєнного стану. Сучасний розвиток державотворення та правотворення в Україні: проблеми теорії та практики: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції (23 червня 2022 року: Зб. тез наук. праць/ за заг. Редакцією М.В. Трофименко. Київ: МДУ, 2022. С. 87-92. URL: https://dspace.hnpu.edu.ua/items/172bf3eb-f634-46a4-9f8c- 8e76506740c6
Коваленко О.О. Новели режиму воєнного стану у правовому регулюванні випробування при прийнятті на роботу: адекватні відповіді на існуючі проблеми практичної площини чи кроки, спрямовані на обмеження прав працівника? Збірник наукових праць Харківського національного університету ім. Г.С. Сковороди «Право». Х. 2023. Вип.38. С.175-180.
Менів Л. Випробування під час прийняття на роботу: перспективи розвитку. Підприємництво, господарство і право. 2019. №3. С.110-115. URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2019/3/21.pdf.
Мельничук Н.О. Поняття і природа випробування при прийнятті на роботу. Законодавство України: проблеми та перспективи розвитку : збірник матеріалів міжвузівської наукової конференції (м. Косів Івано-Франківської області, 25 січня – 03 лютого 2004 р.) Вип. 5. Київ, 2004. С. 51-53.
Мельничук Н.О. Зміст випробування при прийнятті на роботу та його правові наслідки. Правова держава: Щорічник наукових праць Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Вип. 15. Київ, 2004. С. 431- 438.
Ждан М.Д. Щодо проблем правового регулювання випробування при прийнятті на роботу. Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету ім. Г.Сковороди. Серія «Право». 2014. Вип. 22. С. 73-83.
Кодекс законів про працю України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.
Словник. UA. URL: https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%BF%D0%B5%D1
%80%D0%B5%D0% B2%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0.
Дайджест правових позицій Верховного Суду щодо трудових спорів. Комітет трудового права НААУ. URL: https://surl.li/velluw.
DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.34
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.