ПЕРЕВІРКА ВІДПОВІДНОСТІ ПРАЦІВНИКА РОБОТІ, ЯКА ЙОМУ ДОРУЧАЄТЬСЯ, ЯК МЕТА ВИПРОБУВАННЯ: TO BE OR NOT TO BE, THAT IS THE QUESTION

Б. І. Кириленко

Анотація


Метою статті є характеристика мети випробування при прийнятті на роботу: перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Автор обґрунтовує думку, що в цивілізованій державі обидві сторони трудового договору мають мати можливості пересвідчитися на практиці у відповідності своїх партнерів за договором. І у питанні випробування при прийнятті на роботу проблема не у недовірі до документів про освіту, кваліфікацію працівника, а у спроможності останнього застосовувати отримані під час навчання знання в конкретній практичній площині, можливості орієнтуватися у поставлених задачах та обирати правильний шлях досягнення цілей тощо. Задля цього і застосовується правова конструкція випробування при прийнятті на роботу. Вона не є чимось дискримінуючим для працівника. Правове регулювання її провадження дозволяє говорити про гарантованість прав працівника, про реалізацію соціальної функції трудового права, а тому в її застосуванні немає нічого негативного для працівника. Це така ж сама умова трудового договору, працівник захищається так само законом, як і при трудовому договорі без цієї умови. Робиться висновок, що у правовому регулюванні випробування при прийнятті на роботу втілюється баланс інтересів сторін трудового договору. Наголошується, що мета випробування є важливим елементом у правильності застосування випробування при прийнятті на роботу. Окреме значення має судова практика, яка конкретизує юридичні наслідки випробування і підкреслює, що рішення роботодавця про невідповідність має бути не лише своєчасним, але й аргументованим та підтвердженим належними доказами. Такий підхід дозволяє свідчити про визнання його юридичними гарантіями від необґрунтованого звільнення працівника.


Ключові слова


випробування, працівник, роботодавець, трудові відносини, трудове право, трудові права, трудовий договір, право на працю, гарантії, соціальна функція трудового права, дискримінація, держава

Повний текст:

PDF

Посилання


Коваленко О.О. Реформація випробування при прийнятті на роботу як умови основної форми реалізації права на працю: проблеми свободи волі сторін трудового договору у період режиму воєнного стану. Сучасний розвиток державотворення та правотворення в Україні: проблеми теорії та практики: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції (23 червня 2022 року: Зб. тез наук. праць/ за заг. Редакцією М.В. Трофименко. Київ: МДУ, 2022. С. 87-92. URL: https://dspace.hnpu.edu.ua/items/172bf3eb-f634-46a4-9f8c- 8e76506740c6

Коваленко О.О. Новели режиму воєнного стану у правовому регулюванні випробування при прийнятті на роботу: адекватні відповіді на існуючі проблеми практичної площини чи кроки, спрямовані на обмеження прав працівника? Збірник наукових праць Харківського національного університету ім. Г.С. Сковороди «Право». Х. 2023. Вип.38. С.175-180.

Менів Л. Випробування під час прийняття на роботу: перспективи розвитку. Підприємництво, господарство і право. 2019. №3. С.110-115. URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2019/3/21.pdf.

Мельничук Н.О. Поняття і природа випробування при прийнятті на роботу. Законодавство України: проблеми та перспективи розвитку : збірник матеріалів міжвузівської наукової конференції (м. Косів Івано-Франківської області, 25 січня – 03 лютого 2004 р.) Вип. 5. Київ, 2004. С. 51-53.

Мельничук Н.О. Зміст випробування при прийнятті на роботу та його правові наслідки. Правова держава: Щорічник наукових праць Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Вип. 15. Київ, 2004. С. 431- 438.

Ждан М.Д. Щодо проблем правового регулювання випробування при прийнятті на роботу. Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету ім. Г.Сковороди. Серія «Право». 2014. Вип. 22. С. 73-83.

Кодекс законів про працю України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.

Словник. UA. URL: https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%BF%D0%B5%D1

%80%D0%B5%D0% B2%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0.

Дайджест правових позицій Верховного Суду щодо трудових спорів. Комітет трудового права НААУ. URL: https://surl.li/velluw.




DOI: https://doi.org/10.34142/23121661.2025.41.34

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.