ОСОБЛИВОСТІ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ В ЯПОНІЇ
Анотація
У статті проаналізовано особливості організації музичної освіти в Японії. Наголошено на тому, що з кінця ХІХ – початку ХХ століття музиканти із Японії активно здобували музичну освіту в Європі та США, а потім поверталися до своєї рідної країни та брали активну участь у поширенні й розвитку музичної освіти в Японії. З’ясовано, що в кінці ХХ на початку ХХІ століття ситуація докорінно змінилась, простежується тенденція щодо вдосконалення власної японської музичної освіти з широким залученням іноземних фахівців.
Варто також наголосити на тому, що безкоштовна освіта в країні практично відсутня. Зокрема, стипендії можуть отримати тільки найбільш талановиті й незахищені студенти, причому надаються вони з умовою повернення і витрати на навчання покривають не повною мірою.
У статті звертається увага і на той факт, що в середині 50-х років ХХ століття в Японії з’явилася система музичного виховання «Ямаха», яка передбачає: своєчасне музичне навчання; проведення групових занять; розвиток творчого потенціалу учнів. А вже в 1966 році було засновано музичний фонд «Ямаха». Його мета полягала у розвитку та підтримці масового музичного виховання й освіти, сприянні популяризації музичної діяльності на міжнародній арені.
Установлено, що провідними формами навчання музиці в Японії виступають групові, які мають багато переваг перед індивідуальними, і дозволяють дітям насолоджуватися музичним досвідом при спілкуванні з друзями через музикування. Зокрема, участь в ансамблях сприяє швидкому та більш глибокому розумінню музики, вчить молоде покоління насолоджуватися музикою в процесі навчання.
Аналіз науково-педагогічних джерел свідчить про те, що великий внесок у розвиток музичної освіти в Японії зробив японський скрипач та педагог Шиничи Сузуки. Зокрема, він слушно розглядав музикальність не як вроджений талант, а як здібність, яку можна розвивати.
З’ясовано, що до особливостей організації музичної освіти в Японії належить знайомство учнів на шкільних заняттях як з західною, так і традиційною японською музикою. Дітей навчають читати партитуру, співати, грати на музичних інструментах, а в окремих школах – грати в оркестрах.
Як свідчать науково-педагогічні дані, у середній школі Японії музика належить до числа обов’язкових предметів. У старшій школі цей предмет належить до категорії предметів за вибором. Крім цього заняття музикою проводяться таким чином, щоб вони не заважали опануванню іншими шкільними дисциплінами.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Dobrovolska, R. O. (2023) Dosvid SShA u vprovadzhenni muzychnoi terapii v suchasnu universytetsku osvitu. [The experience of the USA in the implementation of music therapy in modern university education]. Pedahohichna osvita: teoriia i praktyka. Vyp. 34 (1), S. 248-259. (in Ukrainian).
Ovcharenko, N. (2016) Profesiina pidhotovka maibutnoho uchytelia muzychnoho mystetstva do vokalno-pedahohichnoi diialnosti: zakonomirnosti i pryntsypy. [Professional training of the future music teacher for vocal-pedagogical activity: regularities and principles]. Neperervna profesiina osvita: teoriia i praktyka. No 3–4 (48–49). S. 12–16. (in Ukrainian).
Mykhaskova, M. (2020). Zarubizhnyi dosvid profesiinoi pidhotovky maibutnikh uchyteliv muzychnoho mystetstva. [Foreign experience of professional training of future music teachers]. Neperervna profesiina osvita: teoriia i praktyka. Vyp. No 1 (62), S. 74-79. (in Ukrainian).
Ionova, O. M. & Chen, Tsiuntsiun. (2023). Tsinnisne stavlennia maibutnoho vchytelia muzychnoho mystetstva do profesiinoi diialnosti yak komponent yoho fakhovoi kompetentnosti. [Valuable attitude of the future music teacher to professional activity as a component of his professional competence]. Teoriia ta metodyka navchannia ta vykhovannia. № 54. S. 74-84. (in Ukrainian).
Shapran, O. I. (Ed.) (2020) Vyshcha osvita riznykh krain svitu [Higher education in different countries of the world]: monohrafiia. Pereiaslav (Kyiv. obl.): FOP Dombrovska Ya. M. 488 s. (in Ukrainian).
Soldatenko, O. I. (2016). Kontseptsii muzychnoho vykhovannia i navchannia, yaki zastosovuiutsia v Yaponii dlia rozvytku muzychnykh zdibnostei uchniv. [Concepts of music education and training used in Japan to develop students' musical abilities]. Visnyk № 140, Seriia: Pedahohichni nauky, S. 392-395. (in Ukrainian).
Tkachenko, T. V. & Derkach, L. A. (2023). Muzychna osvita v SShA. [Music education in the USA]. Teoriia ta metodyka navchannia ta vykhovannia. № 55. S. 113-122. (in Ukrainian).
Lambert, M. (2010). Toho Gakuen Schoolof Music. London. 92 p.
DOI: https://doi.org/10.34142/23128046.2024.57.10
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.