ВИКОРИСТАННЯ КОГНІТИВНИХ КАРТ ДЛЯ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ МАЙБУТНІХ ВЧИТЕЛІВ МАТЕМАТИКИ
Анотація
Розвиток критичного мислення стає надзвичайно актуальним у часи інтенсивних соціальних змін. Сучасний світ вимагає постійного пристосування до нових політичних, економічних та інших обставин, а також ефективного вирішення проблем, багато з яких непередбачувані. У цьому контексті необхідність розвитку критичного мислення учнів є незаперечною. Тільки таким чином ми можемо відповідати вимогам світового співтовариства та демократії і розвиватися як особистість. Відповідно до цих потреб стає питання розвитку критичного мислення у майбутніх спеціалістів, вчителів математики. Розвиток критичного мислення майбутніх вчителів можна забезпечувати декількома підходами. Наприклад: розвиток проблемного мислення, метод роботи через співпрацю, навчання аналізу та доведенню та метод з використанням когнітивних карт. Одна з основних проблем дослідження когнітивних карт — застосування їх в освітньому процесі, у викладацькій, навчальній та практичній діяльності. Статтю присвячено дослідженню когнітивних карт як інструмента для розвитку критичного мислення майбутніх вчителів математики. Когнітивні карти є однією з технологій навчання, яка може задіяти різні аспекти мислення у студентів і тим самим покращити якість їх знань. Також вони можуть значно доповнювати тестові методи контролю знань, оскільки вони сприяють розумінню та оперуванню навчальним матеріалом, а не механічному запам'ятовуванню. Когнітивні карти можна використовувати для роботи з індивідуальними завданнями, порівняння різних математичних концепцій, які потребують аналізу, для організації групової роботи, створення проєктів, вирішення проблем. В статті на-ведено переваги та недоліки використання когнітивних карт для подальшого аналізу їх практичності та доцільності їх використання в різних видах роботи.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Конотоп О. Електронна когнітив- на карта в навчанні майбутніх учителів початкової школи англомовної лексики //Іноземні мови. 2021. №1. С. 18–24.
Конотоп О. С. Результати зрізу рівня сформованостікритичного мислення у студентів закладів вищої освіти //Вісник Нац. ун-ту «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Сер. : Пед. науки.2019. №5 (161). С. 97–100.
Nikhilkumar D. Parikh Mind Map and Concept Map asComplementary Tools for Teaching // The International Journal of Indian Psychology. 2015. № 2(4). С. 147–158.
Martin J. Eppler. A comparison between concept maps, mind maps, conceptual diagrams, and visual metaphors as complementary tools for knowledge construction and sharing // Information Visualization. 2006. №5. Р. 202–210.
Martin Davies W. Concept Mapping, Mind Mapping and Argument Mapping: What are the Differences and Do They Matter?
Горнова К. С. Підготовка майбутніх учителів початкової школи до розвитку критичного мислення молодших школярів на уроках математики. 2013.
Воробйова T. Розвиток критичного мислення та креативності методом побу-дови асоціативних мап (майндмеппінг) //KELM (Knowledge, Education, Law, and Management). 2013. №2(2). С. 50–63.
Бондар T. Освітні інструменти для розвитку критичного і креативного мислення в умовах інформаційного суспільства // Філософські обрії. 2019. №42. С 133–137.
Кардашук Н., Давидюк Г. Карти знань та шляхи їхнього використання в освітньому процесі // Національна освіта в стратегіях соціокультурного вибору: теорія. 2020. №119.
DOI: https://doi.org/10.34142/nc.2024.3.103
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.