І. М. НЕКЛЮДОВ — ТАЛАНОВИТИЙ СТУДЕНТ, ВИДАТНИЙ ВЧЕНИЙ, УНІКАЛЬНА ОСОБИСТІСТЬ
Анотація
Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди визначає 220 років з дня заснування. Як найстаріший вищий педагогічний заклад має нагоду перегорнути сторінки власної історії. Серед відомих досягнень освітнього закладу була ізалишається підготовка учителів, які своєю працею роблять славу Альма-Матері. Серед унікальних випускників (1955 р.) маємо назвати доктора технічних наук, професора, академіка-секретаря відділення атомної фізики і енергетики НАН України, Почесного громадянина м. Харкова Івана Матвійовича Неклюдова. Його науково-професійний шлях знайшов гідне висвітлення в численних монографіях, науково-публіцистичних статтях. На наш погляд, заслуговує на увагу звернення до біографічних даних, пов’язаних з навчанням Івана Матвійовича у стінах педагогічного закладу, підкріплення ролі його постаті для виховання майбутніх учителів. Підкреслено, що І. М. Н еклюдов — один із найвидатніших фізиків світового рівня і один із тих скромних харків’ян, який в науці досяг найвищих вершин. Наведено вислів О. Зеленської, що «честь науковому таланту І. М. Н еклюдова робить те, що він отримав вищу освіту в педагогічному інституті, а не в університеті імені В. К аразіна, де вже тоді була «всесвітньо відома система навчання з унікальною науково-освітньою інфраструктурою, аналогів якої не існувало в освіті». Зазначено, що хоч у в педагогічному інституті викладалися фізико-математичні дисципліни на високому рівні, але студентам доводилося докладати більше зусиль, наполегливості, щоб виявити і розвинути здібності і нахили у науці. Матеріалом для публікації стали спогади дружини, колег, привітання академіка з нагоди ювілейних дат, нагородження орденами, медалями тощо, монографії, ювілейні видання, нариси з історії розвитку фізики. У статті використано матеріали публікацій А. В. Таньшиніної і О. Зеленської та інших. Мета статті: систематизувати відомості про Івана Матвійовича Неклюдова як студента ХНПУ імені Г. С. Сковороди, підкреслити роль його постаті для формування майбутніх учителів, зокрема вчителів- фізиків; показати на його прикладі шляхи розвитку і реалізації творчих, інтелектуальних потенційних ресурсів.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Таньшина А.В. Іван Матвійович Неклюдов // Нариси з історії сучасної фізики. Кн. 1. ; за ред. Ю. О. Храмова. Харків : Квант, 2007. С. 464–473.
Неклюдов Иван Матвеевич // «Славные имена» (Почетные граждане города Харькова). Харьков : «Издательский Дом ЖЗХ», 2016. С. 230–330. (Современная ЖЗЛ Харьковщины. Кн. 16).
DOI: https://doi.org/10.34142/nc.2024.4.10
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.