ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЯК ПРОВІДНИЙ ВЕКТОР ДІЯЛЬНОСТІ КАФЕДРИ ТЕОРІЇ І МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ СУСПІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН
Анотація
Розглядається важливість формування громадянської компетентності майбутніх учителів як невід’ємної складової їхнього професійного та особистісного розвитку. Громадянська компетентність трактується як інструмент для розширення можливостей особистості в суспільстві, стимулювання її мотивації, автономії та відповідальності, особливо в умовах війни та становлення демократичного суспільства. Відповідно до Закону України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» громадянська компетентність визначається як здатність особи реалізовувати та захищати права і свободи людини, відповідально ставитися до обов’язків громадянина та брати активну участь у суспільному житті. Наукове дослідження акцентує увагу на діяльності кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Кафедра протягом 22 років працює над формуванням у майбутніх учителів історії та суспільствознавства необхідних компетентностей, зокрема громадянської. Автори підкреслюють, що громадянська компе- тентність педагога є базовою загальною компетентністю та невід’ємною частиною його професійного зростання. Формування цієї компетентності відбувається не лише через вивчення спеціальних дисциплін, але й завдяки активній участі студентів у науково-дослідницькій роботі, конференціях, семінарах, гуртках та інших заходах, що сприяють розвитку критичного мислення, громадянської активності та відповідальності.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Жадан І. В. Громадянська компетентність: соціальні очікування і реалії : моногр. / Нац. акад. пед. наук України ; Інститут соціальної та політичної соціальної та політичної психології. Кропивницький, 2022. 110 с.
Закон України «Про освіту» // Уряд. кур’єр. 2017. № 186 від 04.10.2017 р.
Закон України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» // Уряд. кур’єр. 2023. №5 від 07.01.2023 р.
Концепція Нової української школи. URL: https://mon.gov.ua/static-objects/mon/sites/1/zagalna%20serednya/nova-ukrainskashkola-compressed.pdf
Концепція розвитку громадянської освіти в Україні. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 жовт. 2018 р. № 710-р (в ред. від 8 жовт. 2022 р. № 893-р) // Уряд. кур’єр. 2018. №211 від 09.11.2018 р.
Кравчинська Т. Формування громадянської компетентності педагога Нової української школи // Вісник післядипломної освіти. 2019. Вип. 8 (37). Сер. «Педагогічні науки». С.74–88.
Олійник О.М., Солошенко О.М. Громадянська освіта як фундамент багатовек-торності освітнього процесу в межах Болонської системи // Новий Колегіум. 2023. №1-2. С.86–92. URL.: https://doi.org/10.30837/nc.2023.1-2.86
Савченко С.В., Олексенко С.В. Гро- мадянська компетентність як важлива складова фахового зростання сучасного вчителя. URL: https://www.sworldjournal.com/index.php/swj/article/view/swj21-03-012
Сайт ХНПУ імені Г.С.Сковороди. URL: http://hnpu.edu.ua/
Токарєва А.В., Чижикова І.В. Сучасні підходи до формування громадянської компетентності студентів: міжнародний та національний контексти // Вісник ун-ту імені Альфреда Нобеля. Сер. «Педагогіка і психологія». Педагогічні науки. 2021. № 1 (21). С. 88–93.
DOI: https://doi.org/10.34142/nc.2024.4.93
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.