КОМУНІКАТИВНІ ГНУЧКІ НАВИЧКИ ФАХІВЦЯ СОЦІОНОМІЧНОГО ПРОФІЛЮ
Анотація
Актуальність дослідженнякомунікативних гнучких навичок зумовлена тим, що серед софт-скілс сучасного фахівця саме вміння ефективного спілкування є провідною та найбільш чисельною групою навичок, проте сьогодні у психології вони виявляються мало вивченими та практично не систематизованими.
Мета статті – здійснити вивчення структури та професійної специфіки комунікативних гнучких навичок.
Результати. Здійснено факторний аналіз показників комунікативних гнучких навичок, показано відмінності у рівні розвитку комунікативних гнучких навичок у майбутніх психологів, економістів, менеджерів, журналістів, соціальних працівників та медичних сестер.
Висновки. У результаті факторизації показників комунікативних гнучких навичок було отримано шести факторну структуру, яка характеризується, передусім, провідною позицією комунікативних схильностей особистості із її такими комунікативними здатностями, як соціальна креативність, командо творча компетентність, організаторські здатності, здатність до рольової рефлексії, здатність вирішувати рольові конфлікти, легкість комунікативної креативності, діалогічної спрямованості у спілкуванні. Другорядним за значенням є зв'язок комунікативної толерантності та комунікативного контролю, широти рольового репертуару, рольової гнучкості, здатності вирішувати рольові конфлікти, низькою конфліктністю; а також зв’язки самопрезентації комунікативної креативності та самомоніторингу презентації себе - самоконтролю поведінки у соціальних ситуаціях. Побічною у структурі є роль соціального інтелекту у зв’язку із соціальною креативністю, емоційна стійкість у спілкуванні, маніпулятивність та комунікативна компетентність, незалежність та експресивність комунікативної креативності.
Виявлено перевагу більшості комунікативних гнучких навичок у майбутніх психологів у порівнянні із майбутніми економістами, менеджерами, журналістами, соціальними працівниками та медичними сестрами.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Антошків А. (2024). Комунікативна креативність як чинник розвитку командотворчої компетентності психолога. Дис. Тернопіль.
Богдан Ж.Б. (2023a). Психологічна специфіка командотворення. Вісник ХНПУ імені Г. С. Сковороди "Психологія" 8-23
Богдан Ж. (2023b). Самопрезентація особистості як гнучка навичка: теоретичне обгрунтування та методика діагностики. Теорія і практика управління соціальними системами. 3. 99-110.
Михайленко О.Ю. (2016). Психологічні особливості розвитку рольової компетентності майбутніх практичних психологів. Дис. …19.00.07. Х. ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
Поєзднік О.В. (2021). Феномен соціальної креативності у психології: концептуалізація поняття і методи психодіагностики. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія. Харків: ХНПУ. Вип.65. 262-274.
Тест комунікативної толерантності В. Бойко. Режим доступу: https://moodle.znu.edu.ua/mod/assign/view.php?id=215705
Тест соціального інтелекту Дж. Гілфорда http://testik.com.ua/sotsialnyj-intelekt-dzh-gilford-m-salliven/
DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2024.70.05
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.