ПРОГРАМА ПСИХОКОРЕКЦІЇ СПОРТИВНОГО ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Lyudmila Zhdanyuk, Nadiya Skrypnik, Anastasia Zhukova, Mykola Pavliv

Анотація


Вступ. Згідно створеній Г. Коломійцевим моделі деструктивних форм спортивного перфекціонізму, що містить низку основних підтримуючих факторів, зокрема встановлення цілей для досягнення стандартів та об'єктів для порівняння, когнітивні спотворення, самокритику, постановку більш високих цілей і вибір нових об'єктів для порівняння, було побудовано програму психокорекції спортивного перфекціонізму.

Результати. Самооцінка спортсмена із деструктивною формою спортивного перфекціонізму залежить від відповідності негнучким стандартам та вимогам спортивної діяльності. Жорсткі стандарти функціонують як «правила змагання» і зумовлені стильовими особливостями мислення, описаними вище, визначають демонстрацію конкурентної поведінки або уникнення спроб досягти стандартів якості. У першому випадку перевага може бути досягнута або втрачена, у другому випадку - відмови від боротьби - спортсмена долають сумніви не тільки у власній конкурентоспроможності, а й у правильності ухвалення рішення про відмову від змагальної конкуренції (Коломійцев, 2024). Сьогодні у КПТ визначено низку технік, спрямованих на підтримку самооцінки та ослаблення жорстких стандартів діяльності, що може успішно застосовуватись у корекції спортивного перфекціонізму.

До когнітивних спотворень, які підтримують деструктивну форму спортивного перфекціонізму Г. Коломійцевим відносено дихотомічне мислення, установки зобов’язань, селективність уваги, надмірна генералізація, подвійні стандарти, драматизація, емоційне мислення, ярлики, персоналізація, читання думок, пророче мислення. У представленому дослідженні показано способи подолання когнітивних викривлень у спортсменів.

Висновки. Програма психокорекції деструктивних форм спортивного перфекціонізму передбачає онлайн-формат із залученням учасників до низки лекцій, сократівських бесід та самостійної роботи у робочих зошитах. Програма спрямована на реалізацію таких завдань: 1) формування обізнаності про феномен спортивного перфекціонізму та власні перфекціоністичні переконання; 2) усвідомлення зв’язку між перфекціонізмом та мотивацією досягнень у спорті; 3) аналіз батьківських установок щодо перфекціонізму; 6) подолання тривожності через помилки та власне виконання спортивної діяльності та страхів, що лежать в їх основі; 7) особистісні трансформації, що зумовлюють перехід від самокритики до самоприйняття; 8) корекція когнітивних спотворень, що зумовлюють спортивний перфекціонізм та фокусування на власних чеснотах та перевагах; 9) переосмислення негативних переконань та корекція помилок мислення; 10) плануванню профілактики рецидивів спортивного перфекціонізму.


Ключові слова


тренінг, програма, перефекціонізм, спортивний перфекціонізм, особистість, психокорекція

Повний текст:

PDF (English)

Посилання


Egan S, Wade T, Shafran R, Antony M. Cognitive-Behavioral Treatment of Perfectionism. New York, NY: Guilford Publications; 2014.

Коломійцев (2024). Psychological features of sports perfectionism of personality

Manning J., Ridgeway N. (2019). CBT worksheets.

Martin S. (2019). The CBT workbook of perfectionism. New Harbingerr Publications.

Shafran R., Cooper Z., Fairburn C.G. Clinical perfectionism: a cognitive-behavioural analysis. Behaviour research and Therapy. 2002. № 40. Р. 773–791.

Shafran R., Egan S.J., Wade T.D. (2010). Overcoming Perfectionism: a self-help guide using scientifically supported cognitive behavioural techniques. (2 ed.) Little Brown Book Group.




DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2024.71.08

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.