САМОРЕГУЛЯЦІЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ГУБРИСТИЧНОЇ МОТИВАЦІЇ ТА РІВНЯ ДОМАГАНЬ
Анотація
Актуальність і мета дослідження: вивчення губристичних мотивів молодших школярів є новим напрямком наукових розвідок, тому дослідження особливостей саморегуляції та особистісних рис молодших школярів в залежності від їх домінуючої губристичної мотивації є актуальним і визначило мету дослідження.
Методи і вибірка дослідження: проективна методика «Казкове царство», проективний казковий тест, методика «Стиль саморегуляції поведінки дітей – ССПД М2», методика дослідження рівня домагань «Лабіринти». Вибірку склали 204 молодших школяра ХГ №169.
Результати і висновки: В результаті нашого дослідження визначалися відмінності в показниках саморегуляції учнів початкових шкіл залежно від типу гербідної мотивації. Можливість моделювання, програмування, оцінки, гнучкості та автономії вища у школярів з «збалансованими рубцями». «Домінування прагнення до переваги» передбачає найнижчий рівень моделювання, оцінки результатів та автономії поведінки та найвищих показників гнучкості поведінки. Здатність програмування розроблена нижче у школярів з «вираженим домінуванням переслідування для переваги». Показники здатності планування діяльності та відповідальності саморегуляції в школярі з різними видами горбної мотивації не відрізняються. Встановлено відмінності у показниках саморегуляції учнів початкових шкіл залежно від рівня аспірації. У школярів з завищеним рівнем прагнень виявлено найнижчі показники планування та моделювання, а також автономію поведінки. Планування, моделювання, оцінка результатів та гнучкість поведінки найвища в школярів з заниженим рівнем аспірації. Показники здатності активності та гнучкості та гнучкості та відповідальності саморегуляції в школярі з різними рівнями прагнення не відрізняються. Школярі з дитячим рівнем прагнень і помірне домінування прагнення до переваги мають найменші можливості планування. Учні з інфантичними та завищеними рівнями прагнень та низької горбної мотивації мають найнижчі можливості моделювання. Прагнучи до переваги, яка характеризується першим і другим профілями на тлі завищеного рівня аспірації, викликає найвищий рівень оцінки результатів діяльності. Учні з завищеним рівнем прагнень та низької горбистичної мотивації мають найнижчу гнучкість. Учні з завищеним рівнем прагнень і помірним рівнем прагнення до переваги мають найнижчу гнучкість. Школярі з завищеним рівнем прагнень та помірним рівнем прагнення до переваги мають найнижчу відповідальність. Надутий рівень аспірації передбачає найвищий рівень запланованості у школярів. Учні з завищеним рівнем прагнень та збалансованих рубців мають найнижчі заплановані здібності.
Ключові слова
Повний текст:
PDF (English)Посилання
Fomenko, K. I. (2018). Hubrystychna motyvatsiya: fenomenolohiya, struktura, determinatsiya [Hubristic Motivation: Phenomenology,
Structure, Determination]. Kharkiv: Dis-plus.
Fomenko, K. I. (2017). Psykhodiahnostyka motyvatsiynoyi sfery molodshoho shkolyara [Psycho-diagnostics of the motivational sphere of the younger schoolchild]. Visnyk KHNPU imeni H.S. Skovorody. Psykholohiya - Bulletin of KhNPU named after G.S. Scovoroda, Psychology, 55, Kharkiv: KhNPU, 280-295.
Fomenko, K. I., Shcherbakova, O. O., Zhukova, N. S. (2019). Hubrystychni prahnennya do perevahy ta doskonalosti uchniv osnovnoyi shkoly z riznym sotsiometrychnym statusom [Hubristic aspirations for superiority and excellence of primary school students with different sociometric status]. Zbirnyk naukovykh pratsʹ «Teoriya i praktyka suchasnoyi psykholohiyi» - Collection of scientific works "Theory and practice of modern psychology. 3 V.2. Zaporizhia, P. 101 – 106.
Khudyk, V.A. (1992). Psykholohycheskaya dyahnostyka detskoho razvytyya: metody yssledovanyya - Psychological diagnosis of child development: research methods. K., Osvita. [in Russian].
Morosanova, V. I., Bondarenko, I. N. (2015). Diagnostika samoregulyatsii cheloveka.[Diagnosis of human self-regulation]. Moscow: Kogito-center. [in Russian].
DOI: https://doi.org/10.34142/23129387.2021.65.11
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.