ЛЕГЕНДАРНА «ШКОЛА-ГРА» ЯНА КОМЕНСЬКОГО

Олександр Семенович Пономарьов, Максим Петрович Черемський

Анотація


Видатний чеський педагог-гуманіст, письменник, драматург та філософ Ян Амос Коменський є автором унікальної системи навчання за допомогою гри. Учні в «Школі-грі» Коменського пізнавали світ не пасивно, сидячи за партами, а активно, обігруючи знання в театральних виставах. Даний підхід до навчаннятісно пов’язаний з особливостями розвитку дитини, її природнім прагненням до дії. Саме тому Ян Коменський використовує «метод драматизації», який дає змогу кожній без винятку дитині стати активним учасником навчального процесу. Завдяки тому, що гра активізує емоційно-вольову сферу учня, його уяву, пам’ять та мислення, він з легкістю та радістю пізнаєнавколишній світ. Ян Амос Коменський відомий також такими педагогічними та філософськими працями як «Велика дидактика», «Материнська школа», «Відкриті двері до мов», «Пансофічна школа», «Світ чуттєвих речей в картинках», «Лабіринт світла та рай серця», «Загальна порада про покращення справ людських», «Єдине необхідне». В цих та інших творах Коменський послідовно обстоює цінності добра і милосердя в освіті та в суспільстві в цілому. Видатний чеський педагог-гуманіст, письменник, драматург та філософ Ян Амос Коменський є автором унікальної системи навчання за допомогою гри. Учні в «Школі-грі» Коменського пізнавали світ не пасивно, сидячи за партами, а активно, обігруючи знання в театральних виставах. Даний підхід до навчання тісно пов’язаний з особливостями розвитку дитини, її природнім прагненням до дії. Саме тому Ян Коменський використовує «метод драматизації», який дає змогу кожній без винятку дитині стати активним учасником навчального процесу. Завдяки тому, що гра активізує емоційно-вольову сферу учня, його уяву, пам’ять та мислення, він з легкістю та радістю пізнає навколишній світ. Ян Амос Коменський відомий також такими педагогічними та філософськими працями як «Велика дидактика», «Материнська школа», «Відкриті двері до мов», «Пансофічна школа», «Світ чуттєвих речей в картинках», «Лабіринт світла та рай серця», «Загальна порада про покращення справ людських», «Єдине необхідне». В цих та інших творах Коменський послідовно обстоює цінності добра і милосердя в освіті та в суспільстві в цілому.


Ключові слова


Школа-гра; метод драматизації; природовідповідність; вистава; майстерня гуманності; мистецтво; свобода.

Повний текст:

PDF

Посилання


Коменский Я. А. Великая дидактика. Избранные педагогические сочинения в 2-х т. т. 1. Москва : Педагогика, 1982. С. 242–476.

Коменский Я. А. Школа-игра; Мир чувственных вещей в картинках. Избранные педагогические сочинения в 2-х т. т. 2. Москва : Педагогика, 1982. С. 222–284.

Comenii J.-A. Schola Ludus feu Encyclopædia Viva. Amstelodami, 1657. 489 p.

Kovářová H . Komenského Schola Ludus na Muzejnim Jevišti / https://kba.vkol.cz.

Коменский Я. А. Законы хорошо организованной школы / Идеи эстетического воспитания. Антология в 2-х т. т. 2. Москва : Искусство, 1973. С. 226.

Машевская С. М. Театр Яна Амоса Коменского / https://chaikinavika 1972. jimdofree.com

Коменский Я. А. Великая дидактика. Санкт-Петербург : Типография А. М. Котомина, 1875. 282 с.

Литвинов С. А. Коменський Я. А . Українська радянська енциклопедія. Київ : УРЕ, 1962. С. 47–48




DOI: https://doi.org/10.34142/nc.2024.3.108

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.